Edukacja

29.08.2013 18:00

Pokaz filmów studentów PIYE

Fot. Materiały prasowe

Serdecznie zapraszamy na pokaz etiud filmowych, powstałych w ramach zeszłorocznego programu PIYE (Polish Intercultural Youth Encounters).

Autorami filmów są studenci z Polski i Izraela, którzy latem 2012 wzięli udział we wspólnych warsztatach, prowadzonych przez ekspertów i praktyków sztuki filmowej. Efektem ich pracy były cztery filmy, których tematyką były pamięć, historia, współczesne życie Żydów w Polsce oraz osoba Janusza Korczaka.

Program:

  • Pustka/Vacuum
  • Miejsce/ A Place
  • Would you
  • 12 godzin / 12 Hours

Pokaz filmów: 35 min.

Po pokazie zapraszamy na dyskusję z uczestnikami poprzednich edycji programu PIYE. Temat dyskusji: „Po izraelsko-polsku: co widzą uczestnicy PIYE?”

Wstęp wolny.

Premierowy pokaz filmów odbył się 11 września 2012 roku w Kinie Kultura w Warszawie. Filmy pokazywane były również w Izraelu.

Realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich projekt wymiany (PIYE – Polish Intercultural Youth Encounters) skierowany jest do polskich i izraelskich studentów. Wspólnie pracując, biorąc udział w warsztatach, zwiedzając Warszawę i inne miasta Polski, uczestnicy mają szansę na poznanie wielowątkowej polsko-żydowskiej historii i współczesnej kultury Polski i Izraela. Polscy uczestnicy programu odwiedzą następnie Izrael, gdzie przez kilka miesięcy będą brali udział w kursach na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Zawarte przyjaźnie i zdobyta wiedza są świetną podstawą do weryfikacji stereotypów i do nowego spojrzenia na stosunki polsko-żydowskie.

Projekt jest wspólną inicjatywą Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – instytucji odpowiedzialnej za tworzenie wystawy głównej.

Projekt wspierany przez:
p. Ygala Ozechova
p. Tomka Ulatowskiego

06.08.2013