Dla dzieci
Zgłoszenia grup do 17.11.2019

Pokaz filmu "Cudowne dzieci (Wunderkinder)", reż. Marcus Rosenmüller w ramach WJFF 2019

Cudowne dzieci (Wunderkind) - pokaz filmu w ramach WJFF, Na zdjęciu: kadr z filmu, przedstawia troje dzieci, które stoją na scenie i grają: dziewczynka na pianinie, chłopiec i druga dziewczynka na skrzypcach
Na zdjęciu: kadr z filmu, przedstawia troje dzieci, które stoją na scenie i grają: dziewczynka na pianinie, chłopiec i druga dziewczynka na skrzypcach, fot. kadr z filmu

Zachęcamy nauczycieli do zgłaszania swoich klas do udziału w pokazie filmu "Cudowne dzieci" (Wunderkinder) w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Zobaczcie ze swoimi uczniami ten poruszający film obsypany wieloma nagrodami. Film rekomendowany od 12 r.ż.

18 listopada (poniedziałek), godz. 14.00, audytorium

Zgłoszenia wraz z liczbą uczniów, którzy wezmą udział w pokazie prosimy wysyłać do 17 listopada na adres: [email protected] z tytułem mejla: CUDOWNE DZIECI. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Czy w czasie drugiej wojny światowej była możliwa przyjaźń pomiędzy Niemcami i Żydami? Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka. Dwójka utalentowanych muzycznie żydowskich dzieci zaprzyjaźnia się z niemiecką dziewczynką. Czy ta przyjaźń przetrwa próbę tragicznych wydarzeń wojny i działań ukraińskich i niemieckich oprawców? Czy dzięki tej znajomości dzieciom uda się przetrwać?

Inwazja Niemiec na ZSRR zmienia relacje pomiędzy mieszkańcami miasta. W nowej sytuacji w ogóle nie może się odnaleźć trójka zaprzyjaźnionych ze sobą dzieci – Niemka Hanna Reich oraz dwoje Żydów: Abrascha Kaplan i Larissa Brodsky. Doskonały dramat opowiadający o trudnych czasach wojny, widzianych oczami niewinnych dzieci. Jego reżyserem jest Markus Rosenmüller (Der tote Taucher im Wald, Stilles Tal), a producentem i pomysłodawcą urodzony w Łodzi Artur Brauner (Ogród rodziny Finzi-Continich, Europa Europa), który sam ocalał z Holocaustu.

W ich obrazie, dedykowanym pamięci ponad 1,5 miliona żydowskich dzieci zamordowanych podczas II wojny światowej, nie brakuje emocji ani pasji. Jednocześnie twórcy świadomie zrezygnowali z umieszczenia w nim drastycznych scen – chcieli, aby mogła go obejrzeć także młodzieżowa widownia. Dzięki temu film, nie tracąc nic ze swojej mocy, koncentruje się na pozytywnym przesłaniu. Pokazuje, jak wielką wartością jest przyjaźń i udowadnia, że sztuka jest w stanie przeciwstawić się największemu złu. Znakomite role stworzyła w produkcji trójka debiutujących aktorów, w tym zwłaszcza młody wirtuoz skrzypiec, Elin Kolev.

 

"Cudowne dzieci" (Wunderkinder), reż. Marcus Rosenmüller, producent: Artur Brauner, Niemcy 2011, 96 min, dramat wojenny, Język: Niemiecki. Napisy: polskie i angielskie.

FESTIWALE: Los Angeles JFF 2011, Toronto JFF 2011, Jerusalem Film Festival 2011, Jerusalem 2011, Giffoni 2011, Buster Copenhagen 2011, Jewish Film Festival Vienna 2011, Washington Jewish Film Festival 2011, Palm Springs 2012, San Diego Jewish Film Festival 2012, Toronto Jewish Film Festival 2012, Warsaw Jewish Film Festival 2012, UK Jewish Film Festival 2012, Jewish Bucharest IFF 2012, ALE KINO! Poznan 2012, Sao Paulo Jewish Film Festival 2012, Miami Jewish Film Festival 2013

NAGRODY: Avner Shalev Yad Vashem Chairman's Award Jerusalem 2011, The Presidency of the Italian Senate Award, ECFA Award & Percorsi Creativi CGS Award Giffoni 2011, Best Screenplay Buster Copenhagen 2011, Audience Award Best Narrative Feature Atlanta 2012, Audience Award San Diego 2012, Golden Romy 2012 (Best Producer), Audience Award L.A. Jewish Film Festival 2012, Audience


Organizator pokazu:

17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – Kamera Dawida WJFF.pl

Warsaw Jewish Film Festival - Logotyp