Film

Pokaz specjalny filmu „Powrót”

fot. kadr z filmu "Powrót"

Co znaczy być młodym Żydem we współczesnej Polsce? Jak budować swoją tożsamość w kraju, który niegdyś był centrum życia żydowskiego a dziś dla wielu jest jedynie zbiorową mogiłą? Bohaterkami filmu są cztery kobiety: wychowana jako katoliczka Kasia, Tusia, która powraca do Polski z Nowego Jorku, gdzie spędziła większą część życia, religijna Maria oraz Katka, imigrantka ze Słowacji, zaręczona z polskim Żydem. 

Opowiadają o żydowskości, polskości i żydowskiej ortodoksji. Przyglądają się religii z kobiecej perspektywy. Rozmawiają o wyzwaniach bycia polską Żydówką. Ich poszukiwaniom nowej tożsamości przygląda się Adam Zucker, amerykański reżyser o polsko-żydowskich korzeniach. Filmując je przez kilka lat, tworzy historię odrodzenia – nie tylko swoich bohaterek, ale także życia żydowskiego w Polsce.

„Powrót” miał premierę w Nowym Jorku w październiku 2014 r. W Polsce będzie można go zobaczyć na pokazach specjalnych w Krakowie na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz w Muzeum POLIN. Po projekcji filmu zapraszamy na rozmowę z reżyserem.

6 lipca 2015, godz. 19.00, wstęp wolny.