Spotkanie
5.03.2017
"Pokój Ginczanki" - performance poetycki

Z okazji 100-lecia urodzin Zuzanny Ginczanki, które przypada w marcu 2017 roku Muzeum POLIN zorganizowało wyjątkowy poetycki performance według koncepcji Tomasza Cyza. Byłae to okazja do indywidualnego spotkania z niezwykłą twórczością jednej z najbardziej utalentowanych, a jednocześnie niedocenionych poetek dwudziestolecia międzywojennego.
5 marca (niedziela), godz. 16:00
Każdy biorący udział w tym wydarzeniu doświadczył niezwykłego intymnego dialogu z poetką za pośrednictwem aktorki Marii Dębskiej, która odczytała jeden wiersz wybrany specjalnie dla konkretnej osoby.
Aktorka (Maria Dębska) siedzi w niewielkim pokoju. Co kilka minut przychodzi do niej jedna osoba. Siada na krześle i słucha jednego wiersza – wybranego specjalnie dla niej. I wychodzi.
Specyficzne intymne spotkanie – bez zbędnych słów – z aktorką. Wcielającą się w rolę Ginczanki? Szukającą właściwego tonu, słów?
Jedynym komunikatem jest wiersz Zuzanny Ginczanki. Pomiędzy aktorką a uczestnikiem nie powinno paść żadne inne słowo niż to napisane przez Poetkę. Każdy uczestnik usłyszy jeden wiersz. To może dar. A może przekleństwo.
Kim była Zuzanna Ginczanka? Nasz performance był okazją do zetknięcia się z niezwykłą twórczością i osobowością tej poetki. Jej postać, długo zapomniana, stała się dzisiaj źródłem fascynujących inspiracji dla artystów, poetów i badaczy. Tematy poruszane w jej twórczości: doświadczenie inności, obcości; piętno piękna, cielesności, kobiecości; wołanie o podmiotową pozycję kobiety; afirmacja i utopia seksualnego wyzwolenia – sprawiają, że ta poezja staje się ponadczasowa.
Widzowie byli wprowadzani na performance pojedynczo w odstępach czasowych. Miejsce: foyer I piętro.
Informacje o poetce:
Zuzanna Ginczanka - Zuzanna Polina Gincburg (1917-1944) poetka żydowskiego pochodzenia – mistrzyni satyry i ciętej riposty. Publikowała odważne liryki na pierwszych stronach "Wiadomości Literackich", złośliwe satyry na łamach "Szpilek", wydała jedyny za to wyjątkowy tomik poezji "O Centaurach".Ginczanka - kobieta piękna, młoda, odważna. Gwiazda przedwojennej warszawskiej bohemy, bywalczyni kawiarni "Mała Ziemiańska", przyjaciółka Gombrowicza, ulubienica Tuwima. Kochała życie, lubiła się bawić do białego rana w Adrii i w Oazie. Wojna zmieniła wszystko. Jej biografia naznaczona jest tragicznymi wojennymi przeżyciami. Jej życie zostało nagle przerwane w wieku zaledwie 27 lat. Ginczanka została aresztowana a potem rozstrzelana przez Gestapo.
Informacje o aktorce:
Maria Dębska to aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi (2017). Ukończyła pierwszy rok na Wydziale Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Marka Drewnowskiego.
Za tytułową rolę w "Marii Stuart" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego została nagrodzona Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną i Nagrodą Publiczności 34. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, Nagrodą aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Szkól Teatralnych w Brnie, a także łódzką "Złotą Maską" za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2015/2016. Wystąpiła m.in. w filmach "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej i "Demon" Marcina Wrony, występuje w serialu "Barwy szczęścia", na scenie można ją zobaczyć w Teatrze Studio w Warszawie w spektaklu "Ripley pod ziemią" Radosława Rychcika.
Informacje o reżyserze:
Tomasz Cyz jest studentem V roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Autor przedstawień operowych i muzycznych m.in: Pasja-Fragmenty wg Pasji według św. Łukasza Pendereckiego (Warszawa, 2013), Sonata kreutzerowska (Zakopane, 2013), Passio Pärta (Kraków 2015), Rodelinda Händla (Teatr Collegium Nobilium, październik 2015), Moje imię Człowiek (Warszawa 2016).W latach 2009-2013 redaktor naczelny dwutygodnik.com, od 2013 redaktor naczelny miesięcznika "Ruch Muzyczny", członek zespołu redakcyjnego "Zeszytów Literackich". Autor książek o operze i muzyce. Jako "T." autor libretta opery Fedra Dobromiły Jaskot (Teatr Wielki-Opera Narodowa, 2006), dramaturg Mariusza Trelińskiego i Opery Narodowej (2005-2006).