Wydarzenie

POLIN 404. Hakowanie wystawy

Grafika z napisem Podróż przemian.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Wystawa stała Muzeum POLIN jest złożoną multimedialną instalacją. Co by było, gdyby ktoś włamał się do centrali sterującej i przejął kontrolę nad ekranami oraz nagłośnieniem wystawy? Jako „muzeum życia”, które swoich gości zabrać chce w prawdziwą „podróż przemian”, nasze serce - wystawa stała - musi być miejscem spotkań, wymiany doświadczeń i emocji. W muzeum narracyjnym historia nie powinna być dokończona, tylko nieustannie na nowo opowiadana. I temu tak naprawdę służyć ma haking: zaproszenie współczesnych twórców do rozmowy z naszą wystawą i zachęcenie zwiedzających do wspólnego szukania nowych znaczeń tej opowieści. Czy opowiedzą swoją historię Polin?

Hakowanie wystawy stałej to przedsięwzięcie realizowane w duchu site-specific art, czyli sztuki tworzonej specjalnie z myślą o danej przestrzeni. Do współpracy zaprosiliśmy 10 artystów, poruszających się w obrębie muzyki i sztuk wizualnych po to, by w nawiązaniu do treści kolejnych galerii wystawy stałej stworzyli nowe dzieła i zbudowali własną opowieść - osobistą ścieżkę zwiedzania. Podczas sobotniego wernisażu z udziałem artystów tę niezwykłą podróż przez 1000 lat historii przeżyjemy m.in. przy udziale – nierzadko zaskakujących - instalacji dźwiękowych, koncertów, projekcji i interaktywnych wizualizacji

W ramach hackingu nowe prace przygotują:

  • Karolina Rec i Mateusz Jarmulski
  • Michał Lewicki
  • Oskar Zamek-Gliszczyński
  • Piotr Kaliński (Hatti Vatti)
  • Kajetan Prochyra i Marcin Bociński
  • Mikołaj Bugajak (Noon)
  • Stefan Wesołowski.
 
Na wystawie 1000 lat historii Żydów polskich zaprezentujemy także dwie znane już prace - „Las” Wilhelma Sasnala z cyklu Shoah i „Wyjechałam/wyjechałem z Polski bo…” Krystyny Piotrowskiej. Wierzymy, że pokazanie ich w tej przestrzeni zarówno ją wzbogaci, jak i nada tym dziełom nowych znaczeń.

Kuratorem projektu jest Kajetan Prochyra, kuratorem muzycznym - Tomasz Mikołajski. 
 
  • 10 i 11 października, wejścia o godz. 17.00, 17:30 i 18:00, wystawa stała
  • 10 października - wernisaż projektu z udziałem artystów
 
Obowiązują bilety na wystawę stałą w cenie 10 zł do kupienia w internetowym systemie sprzedaży i w kasach Muzeum.
 

Koncert organizowany w ramach święta

Szczegółowy program znajduje się tutaj.

 

Mecenas wydarzenia

Sponsorzy

Partner

Patroni medialni

Patron uczty POLIN

Wsparcie wydarzeń edukacyjnych w ramach święta Made in POLIN udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

Produkcja spektaklu Nesting/Gnieżdżenie

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS

Produkcja performansu Dokument podróży

Wspólna instytucja kultury