Film

20.06.2015 18:00

„Połowa mnie” – pokaz filmu i dyskusja na temat sytuacji uchodźców w Polsce

fot. kadr z filmu „Połowa mnie”

20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy, coroczne święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o losie uchodźców, ich problemach i prawach. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie połączone z projekcją filmu krótkometrażowego pt. „Połowa mnie” opowiadającego historię rodziny czeczeńskiej, której członkom pomimo wielu prób nie udało się uzyskać statusu uchodźcy w Polsce.

Po filmie odbędzie się dyskusja, podczas której przyjrzymy się prywatnej perspektywie osób, które starały się uzyskać status uchodźcy w Polsce. Dyskusję poprowadzi Aleksandra Chrzanowska, doradczyni integracyjna pracująca w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej. Gośćmi dyskusji będą: Leyla Elsanova, Marina Aslambekova i Gennadiy Goretskyy.

Aleksandra Chrzanowska – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Przez rok pracowała jako tłumaczka w polskim przedstawicielstwie Fundacji Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières) realizującej program pomocy psychologicznej dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. Obecnie członkini zarządu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej i koordynatorka projektów. Pracuje z przymusowymi migrantami i migrantkami jako tłumaczka i doradczyni międzykulturowa/integracyjna. Autorka publikacji z zakresu integracji uchodźców i wielokulturowości.

Leyla Elsanova – od dziewięciu lat mieszka w Polsce, mentorka uchodźców w Warszawie, edukatorka. Pochodzi z Czeczenii, gdzie pracowała jako instruktorka krawiectwa w swoim własnym zakładzie krawieckim. W czasie wojny w Czeczenii była pracownikiem społecznym, przez 6  lat zajmowała się osobami przesiedlonymi z powodów wojennych. Po przyjeździe do Polski i uzyskaniu ochrony międzynarodowej przez  trzy lata pracowała w Polskiej Akcji Humanitarnej jako instruktorka krawiectwa w ośrodku dla uchodźców w Lininie k/Góry Kalwarii. Od 2013 pracuje w Fundacji Ocalenie jako mentorka uchodźców.

Marina Aslambekova – pochodzi z Czeczenii, ukończyła studia rolniczo-ekonomiczne, w swoim kraju pracowała w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W latach 1994–2003, podczas pierwszej i drugiej wojny czeczeńskiej aktywnie pomagała organizować obozy dla uchodźców wojennych. W 2003 sama została zmuszona opuścić ojczyznę ze względu na grożące jej prześladowania i tak znalazła się w Europie. W Polsce opiekuje się starszą i schorowaną matką oraz rodziną swojej siostry dotkniętej niepełnosprawnością i poważnymi problemami zdrowotnymi, które system pomocy społecznej pozostawił samym sobie.

Gennadyi Goretskyy – pochodzi z Krymu, jest reprezentantem wspólnoty żydowskiej „Mazl Tov – Novoozjornoe” (Ukraina-Krym). Rodziny ze wspólnoty od samego początku działań rosyjskich żołnierzy zmierzających do zajęcia Krymu aktywnie przeciwdziałały prowokacjom i starały się nie dopuścić do jego aneksji. Aktywnie wspierały żołnierzy ukraińskich – zarówno finansowo, jak i moralnie. Od marca 2014 roku 32 członków wspólnoty ubiega się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Przebywają w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. W tym i poprzednim roku brali udział w obchodach Dni Jana Karskiego w Radzyniu Podlaskim, które odbywających się pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wspierali wystawę Muzeum na kółkach realizowaną przez Muzeum POLIN we współpracy ze Starostwem Powiatowym oraz Urzędem Miasta w Radzyniu Podlaskim.

Film „Połowa mnie”, reż. Justyna Tafel, 2007 r., czas trwania: 11 min., wstęp wolny.

Cykl działań „Swój-obcy-inny – muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp

01.06.2015