Polsko-żydowska pamięć o Marcu 1968 - warsztaty montażowe
Dwudniowe warsztaty montażowe z Pauliną Haratyk i Matejem Bobrikiem, podczas których uczestnicy stworzą filmy found footage oparte na istniejących już materiałach wideo, archiwaliach, nagraniach audio i zdjęciach związanych z wydarzeniami Marca’ 68.
- 12 - 13 maja (sobota - niedziela), godz. 12.00 - 18.00
Zajęcia będą miały na celu stworzenie krytycznych wypowiedzi, w których, bazując na wiedzy dotyczącej Marca’ 68, uczestnicy odniosą się do współczesnych wydarzeń i tematów takich jak migracja, tolerancja, otwartość, dyskryminacja.
Found footage to technika konstrukcji dzieła filmowego oparta na montowaniu „obrazów znalezionych”, prowadząca do odkrywania nowych kontekstów gotowego materiału filmowego.
Paulina Haratyk – filmoznawczyni i kulturoznawczyni, doktorantka w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Zajmuje się kinem amatorskim i filmem found footage, współautorka projektu Found Footage. Realizuje projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne z wykorzystaniem filmów i nowych mediów.
Matej Bobrik – pochodzący ze Słowacji, mieszkający w Polsce reżyser filmowy, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i kursu dokumentalnego DOK Pro w Szkole Wajdy. Jego dokumentalne Odwiedziny, zrealizowane w ramach projektu Pierwszy dokument Studia Munka, miały swoją premierę na festiwalu IDFA i były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach. Obecnie Matej Bobrik realizuje pełnometrażowy film o życiu młodych Japończyków w Tokio Sztuka zrozumienia.