Relacja audio: Postawy świadków Holokaustu – spotkanie z Haliną Birenbaum
image
image
image
Rozmowę z Haliną Birenbaum, ocaloną z Holokaustu, polsko-izraelską pisarką, poetką i tłumaczką poprowadziła dziennikarka Radia TOK FM Anna Wacławik-Orpik. Pierwsze spotkanie z cyklu "Spotkania ze świadkami".
Wysłuchaj nagrania ze spotkania (10.05.20118):
Gesty przyzwoitości i akty odwagi lub obojętność, podłość, a nawet współudział w Zagładzie. Co decydowało o tych postawach i jakie kryteria oceny zastosować, aby zrozumieć zachowania obserwatorów tragedii? Czy mamy dziś prawo formułować moralne sądy?
Halina Birenbaum urodziła się w Warszawie w 1929 r. W chwili wybuchu wojny miała dziesięć lat. Wraz z rodziną znalazła się w warszawskim getcie. Była więźniarką w obozie na Majdanku, w Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe, gdzie doczekała wyzwolenia. W 1947 r. wyemigrowała do Izraela.
Jest pisarką, poetką i tłumaczką. W Polsce wydano m.in. książki: "Nadzieja umiera ostatnia" (1967), "Powrót do ziemi praojców" (1991), "Każdy odzyskany dzień" (1998), "Wołanie o pamięć" (1999), "Spotkania z młodzieżą" (2001), "Życie każdemu drogie" (2005), "Szukam życia u umarłych – wywiad rzeka" (2013) oraz kilka tomów wierszy, w tym wiersze zebrane "Moje życie zaczęło się od końca" (2010). Jej utwory zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.
Jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2018 r. otrzymała tytuł honorowego obywatela Warszawy.