Wystawy

Powstańcy – spacer tematyczny z przewodnikiem

fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum POLIN

W czasach Zagłady młodzież żydowska odegrała istotną rolę w ruchu oporu. W galerii Na żydowskiej ulicy przyjrzymy się życiu tych młodych ludzi przed wojną – ich wykształceniu, aktywności w organizacjach młodzieżowych i politycznemu przebudzeniu. Kilka lat później, jak pokazano w galerii Zagłada, część z nich utworzy Żydowską Organizację Bojową w getcie warszawskim.

W trakcie zwiedzania poznamy ich doświadczenia wojenne i podejmowane przez nich różne formy oporu: poprzez działalność w konspiracji, w odpowiedzi na edukacyjne, religijne i kulturalne potrzeby społeczności żydowskiej, a także z bronią w ręku.

Nasza opowieść o powstaniu w getcie warszawskim odda również cześć ludności cywilnej, tym, którzy nie sięgnęli po broń, ale stawiali opór w inny sposób. Oprowadzanie zakończy się rozważaniem nad tym, jak pamięć o powstaniu kształtuje świadomość historyczną współczesnych pokoleń.

Spacer poprowadzi Natalia Sineaeva-Pankowska, socjolożka i dziennikarka pochodząca z Mołdawii. W Muzeum POLIN pracuje jako specjalistka ds. edukacji-przewodniczka. Zajmuje się badaniem pamięci i negowania Zagłady w Europie Wschodniej. Publikowała m.in. na łamach pisma „Zagłada Żydów. Studia i materiały”. Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej”.

27 kwietnia, godz. 18, bilety 35 zł / 25 zł – kup online.