Seminarium

Pozdrowienia z Auschwitz

Pocztówka z obozu Auschwitz-Birkenau
fot. z kolekcji Pawła Szypulskiego

„Heniek przesyła „Pozdrowienia z Oświęcimia” i w post scriptum dodaje: „Wszystko jest w porządku, brak tylko Ciebie i słońca”. Na odwrocie pocztówki panorama KL Auschwitz, komin krematorium i brama do obozu.

Na innej kartce „Transport gorących pozdrowień z Oświęcimia z szumem letniego wiatru zasyła siostra Cześka”. Na awersie pocztówki zdjęcie przedstawiające Blok 11 tzw. Blok śmierci. Zgodnie z datą znajdującą się na stemplu pocztowym najstarsza z kartek przedstawiających obóz Auschwitz-Birkenau, które znalazły się w zbiorach Pawła Szypulskiego, wysłana została już w 1947 r., dwa lata po wyzwoleniu. Pocztówki z widokami obozu dostępne są w sprzedaży do dziś.

W ramach cyklu „Pamięci o Auschwitz” zapraszamy na seminarium poświęcone kolekcji pocztówek przedstawiających KL Auschwitz, które były wysyłane po II wojnie światowej. „Pozdrowienia z Auschwitz” to projekt zrealizowany w oparciu o autorski wybór kartek z tworzonej przez kilka lat kolekcji. Niemal wszystkie pocztówki wchodzące w jej skład zostały zapisane oraz wysłane do rodzin, przyjaciół i znajomych. Jesienią br. „Pozdrowienia z Auschwitz” ukażą się w formie publikacji książkowej nakładem wydawnictwa Edition Patrick Frey i Fundacji Sztuk Wizualnych.

Jedną z centralnych figur sztuki związanej z Zagładą jest milczenie. Innym niezwykle ważnym problemem jest kwestia stosowności. Turystyczne pocztówki zebrane w ramach projektu „Pozdrowienia z Auschwitz” proponują radykalnie odmienną – rozgadaną i skrajnie niestosowną narrację. Praca Szypulskiego opowiada o społecznej pamięci o Zagładzie, pamięci zupełnie innej niż ta, która obecna jest w sztuce wysokiej i naukowym dyskursie.

Paweł Szypulski – kurator i twórca wizualny pracujący na rozmaitych materiałach archiwalnych. Członek rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Z wykształcenia antropolog, specjalizujący się w krytycznej analizie pisanych i fotograficznych świadectw osobistych.

Seminarium odbywa się z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

8 lutego, godz. 13.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp