Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo: Henryk Berlewi
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo". Tym razem swoją uwagę skupimy na wyjątkowej osobowości świata sztuki - Henryka Berlewi.
- 1 lipca 2021 (czwartek), godz. 18:00
- dyskusja na kanale Facebook Muzeum POLIN >>
Henryk Berlewi był postacią wybitną i niezwykle fascynującą - człowiekiem działającym na wielu płaszczyznach, współtwórcą żydowskiej awangardy, pionierem konstruktywizmu, nowoczesnej typografii i projektowania graficznego. Chcemy przyjrzeć się jego osiągnięciom i spróbować ocenić je przez pryzmat współczesnych wyzwań. Podczas spotkania porozmawiamy także o początkach awangardowej grafiki użytkowej w Polsce, koncepcji mechanofaktury, jak i nowoczesnej reklamie.
W dyskusji wezmą udział:
- Artur Frankowski - Projektant graficzny i typograf, nauczyciel akademicki
- Magdalena Frankowska - Projektantka graficzna i kuratorka wystaw z pogranicza sztuki i projektowania.
Spotkanie poprowadzi:
- Agata Szydłowska - Doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii, absolwentka historii sztuki na UW oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
Artur Frankowski - Projektant graficzny i typograf, nauczyciel akademicki. Profesor na Wydziale Wzornictwa Warszawskiej ASP, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Komunikacji Wizualnej i Typografii. W 2013 roku obronił pracę habilitacyjną na Wydziale Grafiki ASP Warszawa poświęconą związkom liternictwa i typografii w przestrzeni miejskiej z warsztatem współczesnego projektanta. W 2004 obronił na Politechnice Warszawskiej pracę doktorską poświęconą czytelności krojów pism na mapach. Absolwent studiów podyplomowych Expert class Type design (EcTd) w Plantin Institute for Typography w Antwerpii.
Współzałożyciel studia projektowego Fontarte i niezależnego mikro-wydawnictwa Fontarte Editions.
Magdalena Frankowska - Projektantka graficzna i kuratorka wystaw z pogranicza sztuki i projektowania. Współzałożycielka studia projektowego Fontarte i niezależnego mikro-wydawnictwa Fontarte Editions.
Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów public relations w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Prowadzi wykłady z historii typografii i projektowania graficznego na podyplomowych studiach z historii sztuki i współczesnej kultury wizualnej w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Magdalena i Artur Frankowscy są autorami książki „Henryk Berlewi“ (2009, wyd, Czysty Warsztat) poświęconej prekursorowi nowoczesnej typografii i projektowania graficznego.
Kuratorzy wystaw "Eye on Poland" prezentujących współczesne projektowanie z Polski w Szanghaju, Nankinie, Setouchi, Seulu, New Delhi, Tokio i São Paulo (2010-2017) oraz wystaw nowoczesnego polskiego plakatu “Enfant Terrible" w Brukseli (2013) oraz "CARTEL PL" w La Paz i Santa Cruz (2013-14).
Agata Szydłowska - Doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii, absolwentka historii sztuki na UW oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Jej praca doktorska dotyczyła polskiej typografii jako obszaru negocjowania tożsamości zbiorowych po transformacji ustrojowej. Autorka książki z wywiadami, „Miliard rzeczy dookoła. Agata Szydłowska rozmawia z polskimi projektantami graficznymi” oraz współautorka (z Marianem Misiakiem) książki „Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce” (obie książki: wyd. Karakter).
W 2018 roku nakładem Wydawnictwa Ossolineum ukazała się książkowa wersja jej pracy doktorskiej, pod tytułem „Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989”. Agata Szydłowska jest także kuratorką i współkuratorką kilkunastu wystaw poświęconych polskiemu projektowaniu pokazywanych m. in. na Wanted Design w Nowym Jorku, czy w ramach Tokyo Designers Week. W 2019 roku współtworzyła (razem z Małgorzatą Gurowską i Maciejem Siudą) wystawę w pawilonie polskim na XXII Triennale di Milano „Broken Nature. Design Takes on Human Survival” zatytułowaną „MYKOsystem”. Zainteresowania badawcze: historia projektowania graficznego, historia dizajnu, społeczne i polityczne konteksty dizajnu, antropologiczny namysł nad projektowaniem, dizajn w kontekście posthumanizmu.
Wydarzenie towarzyszy programowi dedykowanemu galerii "Dziedzictwo".
Cykl dyskusji "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo" finansowany jest ze środków Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.