Patronat POLIN

Premiera kinowa filmu "Strefa interesów"

Kadr z filmu "Strefa interesów" - kobieta, prawdopodobnie żona komendanta Auschwitz, trzyma dziecko nad kwitnącymi kwiatami.
Kadr z filmu "Strefa interesów"

"Strefa interesów" Jonathana Glazera, nagrodzona dwoma Oscarami w kategoriach najlepszy film międzynarodowy i najlepszy dźwięk, już w kinach! Film przedstawia codzienne życie komendanta Auschwitz – Rudolfa Hössa – i jego rodziny. Obraz w reżyserii Jonathana Glazera został nagrodzony Grand Prix festiwalu w Cannes i 3 nagrodami BAFTA, w tym dla najlepszego filmu brytyjskiego.

W rolach głównych zobaczymy znaną z filmu "Toni Erdmann" oraz "Anatomia Upadku", nominowaną w tym roku do Oscara Sandrę Hüller (Hedwig Höss) oraz Christiana Friedela (Rudolf Höss), który zasłynął występem w filmie "Biała wstążka" Michaela Hanekego.

"Strefa interesów" jest subtelnym portretem rodziny prowadzącej zwyczajne, szczęśliwe życie tuż za murem obozu. Ten film nie mógłby powstać wcześniej, bo to dystans oraz świadomość historyczna nadają znaczenia obrazom i dźwiękom, które dochodzą do nas z ekranu. Zdjęcia do filmu były kręcone w Polsce – m.in. na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Strefa interesów" to głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.

"Chciałem uniknąć kinowych sztuczek. Chciałem spojrzeć na nich – oprawców – jak kryminolog" – mówi o podejściu realizacyjnym reżyser i scenarzysta "Strefy interesów", Jonathan Glazer.

Jonathan Glazer zadedykował swojego pierwszego Oscara polskiej łączniczce, bohaterce filmu, która została oparta na prawdziwej postaci – Aleksandrze Bystroń-Kołodziejczyk. Jej heroiczna pomoc więźniom Auschwitz ukazana jest w czarno-białych sekwencjach filmu. Odwiedź portal Polscy Sprawiedliwi i przeczytaj więcej o pomocy dla więźniów Auschwitz.

Dystrybutor filmu:

  • Gutek Film