Premiera książki Rachel Roth "Przysięgnij, że przeżyjesz"

"Ja już tego nie przeżyję, ale ty przyrzeknij mi, że przetrwasz to piekło i opowiesz światu, co te bestie z nami zrobiły" – Roma Rotsztejn usłyszała te prośbę od współwięźniarki obozu w Majdanku. Ponad 30 lat później już jako Rachel Roth była gotowa spełnić złożoną obietnicę. Mimo czasu, który upłynął, w jej pamięci zachowały się najdrobniejsze szczegóły życia pod niemiecką okupacją oraz grozy obozów zagłady. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa RM Sp. z o.o.
- Premiera książki 12 stycznia 2022 (środa).
- Zobacz krótki film promujący "Przysięgnij, że przeżyjesz":
Roma urodziła się w Warszawie w zamożnej, inteligenckiej rodzinie żydowskiej. Jej ojciec był znanym i szanowanym dziennikarzem, matka prowadziła sklep z elegancką odzieżą. Lubiła chodzić do kina, szczególnie na filmy z Shirley Temple. Świat beztroskiego dzieciństwa Romy rozpadł się 1 września 1939 roku, gdy miała zaledwie 13 lat. Podobnie jak miliony europejskich Żydów stała się ofiarą nazistowskiego terroru. Ta wymowna i poruszająca historia opisuje, jak krok po kroku hitlerowcy odbierali Żydom prawa – począwszy od rekwirowania dobytku, przez przesiedlenie do getta, po zamknięcie w obozach zagłady.
Po zajęciu przez nazistów Warszawy ojciec Romy znalazł się na celowniku i zmuszony został do ucieczki do Palestyny. Nikt nie przypuszczał, że prześladowania, które ich spotkały, to jedynie początek nazistowskiego terroru. Wkrótce pozostała rodzina została przeniesiona do warszawskiego getta, gdzie musiała zmagać się z głodem i narastającymi represjami. Latem 1942 Roma straciła niemal wszystkich bliskich – jej matka, rodzeństwo oraz dalsza rodzina została deportowana. Osamotniona nastolatka przyłączyła się do Żydowskiej Organizacji Bojowej, udało jej się przemycić broń użytą w bohaterskim powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku. Po upadku powstania Roma trafiła do obozu w Majdanku. Jako więźniarka z numerem 48915 przeżyła Auschwitz, wyzwolenia doczekała w Bergen-Belsen. Po wyzwoleniu wyjechała do Palestyny, do ojca. W latach sześćdziesiątych wyjechała z mężem do Stanów Zjednoczonych. Obecnie mieszka w Nowym Jorku.
Do dziś najcenniejszą pamiątką Rachel jest fotografia zrobiona w czerwcu 1941 roku – jest to ostatnie wspólne zdjęcie rodziny Rotsztejnów. Spośród 21 patrzących w obiektyw osób tylko ona przeżyła Holokaust. Pozostali – mama, siostry i brat, dziadkowie i kuzyni – zginęli w łapankach w getcie, transportach do obozów, w komorach gazowych.
Muzeum POLIN objęło książkę patronatem honorowym.