Profesor Bartoszewski we wspomnieniach przyjaciół – projekcja filmu i spotkanie
Profesor Władysław Bartoszewski, wybitny polski polityk, działacz społeczny, historyk i wielki przyjaciel Żydów zmarł 24 kwietnia. Kilka miesięcy wcześniej Zofia Kunert realizowała film „Opowieść o Żegocie”. Władysław Bartoszewski jako ostatni żyjący członek Żegoty był zaangażowany w powstawanie tego obrazu.
Warszawa w końcu 1942 roku. Szczyt okupacyjnego terroru. W getcie po wielkiej akcji przetrwało jeszcze kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Grupka ludzi zakłada konspiracyjną organizację „Żegota” mającą ratować ocalałych i nieść pomoc tym, którzy ukrywają się po „aryjskiej” stronie. Kim byli ludzie, którzy kierując się humanitaryzmem, a czasem zwykłym odruchem litości, narażali życie, by ratować innych? Jakie musieli podejmować decyzje? Skąd brali na chleb? Jak czuły się żydowskie dzieci, nagle oderwane od rodziców i rzucone w obce środowisko?
Na te pytania obok profesora Bartoszewskiego odpowiadają w filmie ocalali: prof. Marian Apfelbaum, Elżbieta Ficowska, Katarzyna Meloch, prof. Michał Głowiński, Ruta Wermuth, Jan Karpiński, Henrietta Kretz, Icchak Lewin. Niejeden z nich mówi wprost: żyję, bo oni mi pomogli.
Po projekcji Profesora Bartoszewskiego wspominać będą Zofia Kunert, Michał Komar, prof. Andrzej Kunert i prof. Adam Rotfeld.
27 maja, godz. 20, „Opowieść o Żegocie” reż. Zofia Kunert, 2015, produkcja: BWM Art., Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Telewizja Polska S.A., Narodowe Centrum Kultury.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.