Spektakl

18.05.2014 17:00

Przyjechałem do ciotki Zofii

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Z okazji Roku Karskiego Muzeum Historii Polski zaprasza na spektakl w wykonaniu Crossroads Repertory Theater z Indiana State University. Reżyserem jest Dale McFadden. Po spektaklu odbędą się warsztaty teatralne.

Spektakl w dwóch aktach z udziałem czworga aktorów, którzy wcielają się w piętnaście różnych ról i którym towarzyszy minimalistyczna scenografia uwypuklająca warstwę dialogową tekstu będzie okazją do skupienia uwagi na postaci Jana Karskiego (1914-2000), słynnego kuriera Polskiego Podziemia. Jest to oparta na  autentycznych wspomnieniach historia emisariusza, który podjął swą misję w nadziei, że przyczyni się do powstrzymania Zagłady.

Spektakl o polskim bohaterze II wojny światowej, przygotowywany przez kilka lat na amerykańskim Indiana State University, po raz pierwszy wystawiony będzie 9 i 10 maja na festiwalu teatralnym Here and  Now w Mannheim w Niemczech, a następnie  pokazany zostanie również w Polsce – w Łodzi, Kielcach i Warszawie w ramach obchodów ustanowionego przez Sejm Roku Jana Karskiego oraz organizowanych przez Muzeum Historii Polski Dni Pamięci o Karskim.

Przyjechałem do ciotki Zofii jest zarówno tytułem sztuki, jak i tajnym hasłem ostatniej misji Karskiego. Podjąwszy się swojej ostatniej misji, którą było m.in. poinformowania światowych przywódców o systematycznej Zagładzie Żydów dokonującej się na ziemiach polskich, Karski podróżuje przez Europę do Stanów Zjednoczonych, zmieniając tożsamość i swoją osobistą historię.

Arthur Feinsod, autor Przyjechałem do ciotki Zofii i dyrektor artystyczny Teatru Repertuarowego Crossroads (Rozdroże) na Uniwersytecie Stanu Indiana, współpracuje od 2001 roku z młodymi aktorami. Z pomocą reżysera Dale’a McFaddena udało im się stworzyć spektakl oparty na opowieści o heroicznej postaci kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.

Przenosząc losy Karskiego na teatralne deski, dramaturg czerpał z wielu źródeł, próbując jednocześnie stworzyć zarówno studium psychologiczne bohatera wojennego, jak i emocjonujący, pełen akcji thriller. Autor skupił się nie tylko na tym, by wiernie oddać historię: namawia nas do tego, byśmy razem z Karskim podążyli ku źródłom jego heroicznej postawy i powtarza za polskim kurierem prośbę, byśmy chcieli dowiedzieć się więcej o nas samych i czasach, w których żyjemy.

W sztuce występuje czwórka aktorów: Brad Venable, Josh Krause, Julie Dixon i Alex Miller.

Partnerem Muzeum Historii Polski przy organizacji polskiego przedstawienia sztuki Arthura Feinsoda w Warszawie jest Muzeum Historii Żydów Polskich.

Bieżący rok , w którym przypada stulecie urodzin Jana Karskiego, został ustanowiony jego rokiem przez Sejm RP. Jest to także kulminacyjny moment czteroletniego programu "Jan Karski. Niedokończona misja" realizowanego w Muzeum Historii Polski pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Po spektaklu odbędzie się otwarte spotkanie z twórcami, którzy opowiedzą o historii powstania spektaklu, swoich inspiracjach oraz odpowiedzą na pytania publiczności. Część spotkania obejmie również działania warsztatowe. Spotkanie odbędzie się w jęz. angielskim.

Autor: Arthur Feinsod, reżyseria: Dale McFadden, Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich, spektakl w jęz. angielskim z napisami w jęz. polskim, 18 maja, godz. 17.00, wstęp wolny, obowiązują rezerwacje.

30.04.2014