Wykład

Relacja z wykładu inauguracyjnego „Odsłony wystawy głównej”

28 października 2013 r. zainaugurowaliśmy cykl wykładów otwartych pt. „Odsłony wystawy głównej”. Pierwsze wykłady cyklu wygłosili prof. Moshe Rosman (Uniwersytet Bar-Ilan, Izrael) i prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett (New York University, USA).

Prof. Moshe Rosman, konsultant naukowy wystawy głównej, przedstawił swoją wizję tego, czym powinno stać się Muzeum Historii Żydów Polskich: instytucją odważną, nie unikającą swojej żydowskiej tożsamości, uczącą Polaków o żydowskiej przeszłości ich kraju. Podkreślił, że w swoim przekazie muzeum powinno wiernie i spójnie oddawać fakty, i nie bać się krytyki. Według prof. Rosmana relacje polsko-żydowskie nie są historią ciągłego antysemityzmu.

Z kolei prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, dyrektor programowa wystawy głównej, przedstawiła metodologię pracy nad ekspozycją i jej najważniejsze założenia: narracyjność, interaktywność, ukazywanie treści w formie teatru historii. Przybliżyła zasady, według których budowany jest przekaz wystawy w warstwie graficznej i tekstowej. Zaznaczyła, że historia ta opowiadana jest w miejscu, w którym się toczyła.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”