Rodzina Lesmanów
Bohaterami spaceru będą kuzyni: Bolesław Leśmian i młodszy od niego o dwadzieścia lat Jan Brzechwa. Prześledzimy, gdzie przeplatały się ich ścieżki życiowe, w czym się nie zgadzali i dlaczego Bolesław przez długi czas nie chciał odzywać się do Jana.
- 5 sierpnia (sobota), godz. 14.30-17.00
- Bilety: normalny 20 zł, ulgowy: 15 zł, KUP BILET >>
- Prowadzenie: Katarzyna Jankowska
- Miejsce zbiórki: hol główny muzeum
Starszy uznał, że dwóch piszących Leśmianów to za dużo i namówił młodszego do zmiany nazwiska. Młodszy – miał kompleksy. Chciał być uznawany za poważnego twórcę, tymczasem rozgłos zdobył jako autor wierszy dla dzieci i tekstów kabaretowych. Obaj studiowali prawo, ale Bolesław pracy notariusza serdecznie nie znosił i kiedy tylko mógł, wyjeżdżał na urlop do Warszawy, przez co ostatecznie popadł w tarapaty finansowe. Natomiast Jan – ceniony znawca prawa autorskiego – napisał na ten temat wiele opracowań i reprezentował twórców w głośnych procesach o naruszenia praw autorskich. Obaj kuzyni nie stronili też od romansów. Zdarzyło im się nawet rywalizować o względy tej samej kobiety.
Katarzyna Jankowska, licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN oraz Żydowskim Instytucie Historycznym. Współautorka scenariuszy zajęć online oraz spacerów tematycznych dla młodzieży i dorosłych. W Muzeum POLIN koordynuje program szkoleń zawodowych dla przewodników miejskich i muzealników oraz projekt dla nastolatków – "Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów liderskich dla edukatorów. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies. Entuzjastka historii sztuki oraz żydowskiej kultury kulinarnej. W czasie wolnym dzieli się pasją do miasta, fotografii oraz wiedzą z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej w mediach społecznościowych (kasia_warsawpolinguide na Instagramie).