Kultura

05.09.2013 16:30

Rosz ha-Szana nad Wisłą

Taszlich 5774/2013! Idziemy nad Wisłę!

Muzeum oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie serdecznie zapraszają wszystkich do udziału w taszlichu, pięknym zwyczaju żydowskim, towarzyszącym obchodom święta Rosz ha-Szana, żydowskiego Nowego Roku. Spotykamy się w czwartek, 5 września o godzinie 16.30 na placu przy Synagodze Nożyków (ul. Twarda 6). Stamtąd przejdziemy nad Wisłę, w pobliże Centrum Nauki Kopernik, gdzie podczas taszlichu, rabin Mosze Bloom z gminy warszawskiej w krótkim wykładzie przybliży znaczenie rogu baraniego – szofaru. Jego dźwięki pełnią bardzo ważną rolę w Rosz ha-Szana. Po prezentacji rabina, chętni będą mogli spróbować gry na tym niezwykłym instrumencie.

O godz. 17.15 przy wybrzeżu Centrum Nauki Kopernik zapraszamy do rozmowy na temat "Święta trąbek" Aleksandra Gierymskiego (1884), jednego z najważniejszych obrazów w dorobku artystycznym malarza. Obraz przedstawia Żydów modlących się w Rosz ha-Szana nad brzegiem Wisły na warszawskim Solcu. Razem z dr Grażyną Bastek, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie, zinterpretujemy go w odniesieniu do tradycji i zwyczajów związanych ze świętem.

Po spotkaniu będziemy mogli posłuchać trąbki Kamila Szuszkiewicza, który zagra set przygotowany specjalnie na tę okazję.

Kamil Szuszkiewicz – trębacz związany z warszawską sceną muzyki niezależnej, cenioną za wielogatunkowość i brak ortodoksji. Na swojej drodze twórczej miał szczęście spotkać tak wyjątkowe postaci jak Jan Jelinek, Marcin Masecki, Władysław Jagiełło, Tadeusz Sudnik, Ziv Ravitz, Adama Kamissoko, Fred Frith, Ray Dickaty, Arturas Bumsteinas, Wojtek Traczyk, Sobura, Piotr Bejnar, Piotr Pawlak, Wolfram, Macio Moretti, Piotr Zabrodzki, Coldair, Baaba, Janek i jego Combo i bardzo wielu innych. Członek cenionego zespołu Profesjonalizm i niszowego zespołu Kapacitron.

Do zobaczenia nad Wisłą!

20.08.2013