Warsztaty
23.10.2017

Sezonowe dania aszkenazyjskie z duetem Gefilteria

Gefilteria
fot. Gefilteria

Warsztaty kulinarne, które organizujemy w Menorze, mają na celu przywrócenie do życia zapomnianych przepisów kuchni żydowsko-polskiej. Jednak nie ograniczamy się tylko do rekonstruowania starych przepisów i ich stosowania – ucząc się przyrządzać różne potrawy, zgłębiamy wiedzę o tym, czym była i jest żydowska kuchnia. Podczas warsztatów z nowojorskim duetem Gefilteria nauczymy się przyrządzać dania kuchni aszkenazyjskiej.


23 października (poniedziałek), godz. 18:00, bilety: 200 zł, KUP BILET >>

Menu, które przygotujemy z Liz Alpern oraz Jeffrey'em Yoskowitzem:

  • "Bialysy" z karmelizowaną cebulą;
  • Zupa z grzybami i kaszą jęczmienną;
  • Wytrawne grzyby i ziemniaczane "blintzes";
  • Jesienny kompot z lodami.


Duet Gefilteria rozpoczął swoją działalność w 2012 roku, pragnąc na nowo spopularyzować kuchnię żydowską ze Wschodniej Europy, przystosowując tradycyjne dania do smaków i oczekiwań młodego pokolenia. Wiosną i jesienią produkują oni swoje specialite de la maison - karpia po żydowsku; organizują też wyjątkowe spotkania kulinarne na całym świecie, podczas których odkrywają składniki tradycyjnej aszkenazyjskiej kuchni z nadzieją, że zainspirują w ten sposób uczestników do odkrycia jej niezwykłych potraw w zaciszu własnego domu i włączenia ich do swojego codziennego menu.

Liz Alpern jest współwłaścicielką brooklyńskiej Gefilterii i współautorką książki The Gefilte Manifesto: New Recipes for Old World Jewish Foods [Manifest karpia po żydowsku. Nowe przepisy ze starego żydowskiego świata] (Flatiron Books, 2016). Liz podróżuje po świecie jako kucharka, testerka przepisów, edukatorka i przedsiębiorczyni. Magister Biznesu z Baruch College, Liz jest członkiem kadry pedagogicznej Programu Kulinarnej Przedsiębiorczości w Międzynarodowym Centrum Kulinarnym w Nowym Jorku. W roku 2016 znalazła się na liście Forbesa „30 osób przed 30-tką” w dziedzinie kulinariów, oraz na liście „Forward 50”. Mieszka na Brooklynie.

Jeffrey Yoskowitz jest współwłaścicielem brooklyńskiej Gefilterii i współautorem książki The Gefilte Manifesto: New Recipes for Old World Jewish Foods [Manifest karpia po żydowsku. Nowe przepisy ze starego żydowskiego świata] (Flatiron Books, 2016). Jeffrey organizuje spotkania z ludźmi na całym świecie jako przedsiębiorca, pisarz, kucharz i specjalista od piklowania. Jest uznanym autorytetem w dziedzinie kuchni żydowskiej; jego artykuły na temat kulinariów i kultury ukazują się w gazetach takich jak „The New York Times”, „The Atlantic” i innych. W roku 2014 został gościnnie zaproszony do programu James Beard House Kitchen, znalazł się też na liście Forbesa „30 osób przed 30-tką” w dziedzinie kulinariów. Mieszka na Brooklynie.

Spróbuj razem z nami żydowskiej kultury od kuchni!

 

Warsztaty odbędą się w MENORA InfoPunkcie, wejście przez Charlotte Menora, Plac Grzybowski 2. Warsztaty prowadzone będą w języku angielskim.

 

Organizatorzy

Projekt realizowany przy wsparciu

Partner