Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka
Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia zapraszają na drugi koncert z cyklu: „Wielcy kompozytorzy: polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskie”.
Skrzypaczka Maria Machowska oraz artyści Orkiestry prowadzeni przez Jerzego Maksymiuka zaprezentują utwory wybitnych europejskich kompozytorów, których twórczość miała duży wpływ na kształtowanie się światowej kultury muzycznej. Najbliższy koncert przypomni postać Karola Rathausa - polskiego kompozytora i pianisty pochodzenia żydowskiego. Urodzony w Tarnopolu artysta kształcił się muzycznie w Wiedniu i w Berlinie. Zasłynął jako twórca muzyki do pierwszych niemieckich filmów dźwiękowych. W 1932 roku wyemigrował z Niemiec. Od 1938 mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie aktywnie działał w amerykańskich i polonijnych organizacjach muzycznych. Był honorowym wiceprezydentem Jewish Music World Center.
Program koncertu:
- Karol Rathaus - Muzyka na smyczki
- Andrzej Panufnik - Koncert skrzypcowy
- Felix Mendelssohn- Bartholdy - IV Symfonia A-dur op. 90 “Włoska”
Bilety: 40 zł – normalny; 30 zł - ulgowy.
Zachęcamy do kupna biletów online lub o kontakt z działem rezerwacji (22 47 10 301, [email protected]). Bilety także do nabycia w kasie muzeum od poniedziałku do niedzieli (oprócz wtorków) w godz. 10.00 – 18.00.
Orkiestra Sinfonia Varsovia
W 1984 roku, na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Centrum Sztuki STUDIO im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszka Wybrańczyka, dyrektora Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom repertuaru, orkiestra zaprosiła do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a Menuhin przyjął propozycję dyrekcji objęcia funkcji pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry - Sinfonii Varsovii.
Sinfonia Varsovia występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych oraz na najważniejszych festiwalach, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i solistami. Zespół zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych - dyskografia liczy ponad 230 płyt uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. W 1997 roku dyrektorem muzycznym, a w 2003 roku dyrektorem artystycznym orkiestry został prof. Krzysztof Penderecki. W 2012 roku Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Krzysztof Penderecki i dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski, podpisali list intencyjny o budowie sali koncertowej. Organizatorem Orkiestry Sinfonia Varsovia jest Miasto Stołeczne Warszawa.