Warsztaty

7.12.2016

Skarby z archiwum w Piotrkowie - warsztaty

Skarby z archiwum w PiotrkowieSkarby z archiwum w PiotrkowieSkarby z archiwum w PiotrkowieSkarby z archiwum w PiotrkowieSkarby z archiwum w PiotrkowieSkarby z archiwum w PiotrkowieSkarby z archiwum w PiotrkowieSkarby z archiwum w Piotrkowie
Skarby z archiwum w Piotrkowie, fot. K. Bielawski / Muzeum Historii Żydów Polskich

5 października 1939 r. w Piotrkowie Trybunalskim powstało pierwsze w okupowanej Europie getto, w którym zamknięto przeszło 20 tys. osób. Ich imienna lista stanowi ważny przykład dokumentacji przechowywanej w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim.


7 grudnia (środa), godz. 18:00-20:00, Centrum Informacyjne Muzeum POLIN, bilety: 15 zł, KUP BILETY >>

Archiwum to, działając nieprzerwanie od 1919 r., należy do najstarszych w Polsce. Gromadzi historyczne materiały będące bezcennymi źródłami z zakresu historii regionalnej i genealogicznej. Dzięki tym zbiorom możemy poznać informacje o życiu tamtejszej społeczności żydowskiej, dotrzeć do dokumentów z innych miast tego regionu oraz uzyskać informacje o materiałach wytworzonych przez administrację państwową i samorządową oraz instytucje gospodarcze funkcjonujące w wieku XIX i XX. Takie dokumenty stanowią bowiem większość zasobu tego archiwum.

24.11.2016