Spacer dla indywidualnych zwiedzających po wystawie "Obcy w domu. Wokół Marca '68"
Zapraszamy na comiesięczne spacery z przewodnikiem, obejmujące wystawę czasową oraz końcową część wystawy stałej Muzeum POLIN poświęconą okresowi PRL. Miło nam będzie gościć w Muzeum zarówno osoby, które tamten czas pamiętają, jak i tych, którzy znają go tylko z opowieści.
- marzec - wrzesień, godz. 12.00p
- czas trwania: ok. 1,5 godziny
Podczas spacerów przedstawimy przyczyny, przebieg i następstwa wydarzeń Marca ’68. Spojrzymy na nie także z perspektywy doświadczeń zwykłych ludzi. Wprowadzimy gości Muzeum w klimat epoki: pokażemy, jak zmieniał się świat, gdy dorastało pokolenie powojennego baby boomu, jak wyglądała polska codzienność czasów gomułkowskiej „małej stabilizacji”, czym pasjonowała się i jak patrzyła na rzeczywistość ówczesna młodzież.
Powiemy, jak Marzec wpłynął na losy Polaków pochodzenia żydowskiego. Tłem dla tej opowieści będą dzieje społeczności żydowskiej w Polsce po II wojnie światowej. Opowiemy o falach powojennej emigracji Żydów z Polski, a także o motywach ludzi, którzy zdecydowali się tu zostać. Przyjrzymy się codziennemu życiu polskich Żydów w okresie PRL i działalności żydowskich klubów młodzieżowych. Zastanowimy się, jak doszło do tego, że wśród przywódców studenckich protestów 1968 r. znalazły się osoby z żydowskimi korzeniami i jak ówczesne zaangażowanie w ruch sprzeciwu wobec komunistycznej władzy wpłynęło na ich późniejsze wybory życiowe.
W marcu 1968 roku przez Polskę przetoczyły się protesty młodzieży domagającej się swobód obywatelskich. Komunistyczna władza odpowiedziała na nie falą represji oraz rozpętaniem antysemickiej nagonki, która zmusiła kilkanaście tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego do opuszczenia kraju. Aby przypomnieć te wydarzenia, w ich pięćdziesiątą rocznicę, 9 marca 2018 r. Muzeum POLIN otwiera wystawę czasową "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68".
Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.
Organizator | Mecenas | Współorganizator: | ||
Wsparcie
David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer
Patron instytucjonalny
Patroni medialni