Spacer

10.05.2014 12:00

Spacer „Odkryj żydowską Warszawę”, odsłona I

fot. Tomasz Kaczor

Ile sklepów mieściło się w kamienicy przy Próżnej 14? Jaki zabytek dawnej żydowskiej Warszawy jest ukryty na podwórku apartamentowca przy ulicy Łuckiej? Dlaczego w stolicy mówiono dawniej o kimś ważnym, że jest jak gwóźdź u Prywesów?

Zapraszamy na spacer, na którym postaramy się pokazać atmosferę dawnego Grzybowa i opowiemy o współistnieniu na tym terenie dwóch społeczności - żydowskiej i polskiej.  Poznamy losy  rodzin mieszkających tu przed 1939 rokiem. Zobaczymy budynki, które przypomną rzemieślniczo-handlowy charakter tej dzielnicy i zwiedzimy podwórka kamienic, na których niegdyś stawiano szałasy w Święto Kuczek. 

Dzięki archiwalnym zdjęciom przeniesiemy się też choć na chwilę w świat barwnych żydowskich targowisk. Odwiedzane miejsca będą okazją do przywołania ważnych postaci warszawskiej społeczności żydowskiej, takich jak Isaac B. Singer, Icchok L. Perec czy Mathias Bersohn.

Spacer poprowadzi Weronika Kołacz, przewodniczka miejska, współzałożycielka Warszawskiej Fabryki Spacerów organizującej autorskie wycieczki i spacery dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

10 maja, godz. 12.00-15:00, miejsce spotkania: Plac Grzybowski, obok kamienicy przy Próżnej 14, wstęp wolny, obowiązują rezerwacje (zapisz się online).

Zapraszamy na kolejne spacery z cyklu „Odkryj żydowską Warszawę”:

  • 17.05.2014, godz. 12.00 odsłona II – spacer po Nalewkach i Muranowie
  • 24.05.2014, godz. 12.00 odsłona III - warsztaty fotograficzne i spacer z aparatem w ręku – Tłomackie i Senatorska

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp

29.04.2014