Spacer

Spacer z cyklu „Odkryj żydowską Warszawę”, odsłona II

fot. Tomasz Kaczor

Ile sklepów i zakładów znajdowało się w  podwórku przy Nowolipkach 20? Gdzie znajdował się najgłośniejszy plac Warszawy? Dlaczego stójkowi na Nalewkach obawiali się awansu? Na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas drugiej odsłony spaceru po żydowskiej Warszawie.

Tym razem wybierzemy się na spacer po dawnym żydowskim Muranowie oraz po miejscach, które dziś trudno odnaleźć nawet na mapie. Spróbujemy wskrzesić atmosferę dawnych Nalewek – najbardziej handlowej ulicy przedwojennej Warszawy, pełnej  ruchu i gwaru  różnych języków.

Na spacerze przywołamy obrazy małych zakładów rzemieślniczych i ich właścicieli. Dowiemy się, jak i czym handlowali. Przypomnimy także instytucje kulturalno-społeczne, które mieściły się na Nalewkach. Opowiemy o mieszkańcach dawnego Muranowa  słowami ich wspomnień, a w starej warszawskiej prasie przeczytamy o  kryminalnych  incydentach – czasem groźnych, niekiedy zabawnych, które kiedyś się wydarzyły w tym rejonie stolicy.

Spacer poprowadzi Weronika Kołacz, przewodniczka miejska, współzałożycielka Warszawskiej Fabryki Spacerów organizującej autorskie wycieczki i spacery z aparatami fotograficznymi w rękach dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

17 maja, godz. 12.00–15,00, miejsce spotkania: plac przed Muzeum Historii Żydów Polskich, obok pomnika. Udział w spacerach jest bezpłatny, obowiązują rezerwacje.

Zapraszamy na kolejne spacery i gry miejskie z cyklu „Odkryj żydowską Warszawę”:

 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp