Spektakl "Mama zawsze wraca", reż. M. Kalita
Zapraszamy na monodram "Mama zawsze wraca" – w roli głównej zobaczymy Aleksandrę Popławską, jedną z ambasadorek tegorocznej akcji Żonkile. Spektakl reżyseruje Marek Kalita.
- 21 kwietnia (czwartek), godz. 19.00; BRAK MIEJSC
- spektakl rekomendowany widzom powyżej 16 roku życia
- czas trwania 1 godzina
W "Mama zawsze wraca" Agata Tuszyńska niezwykle przejmująco opisała historię trzyletniej Zosi Zajczyk ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta przez swoją Mamę.
"Nikt nie wie, że tu mieszka dziewczynka. Będziesz tu mieszkała jak krasnoludek. Tak mi powiedziała. [...] Nie czułam się smutna. Nie było mi źle. Nie wiedziałam w ogóle, że jest inne życie. Myślałam, że tak to jest. Nigdy nie chciałam wyjść, bo nie wiedziałam, że można wyjść" – mówi we wstępie do opowiadania główna bohaterka.
Zosia, córka Natalii i Szymona Zajczyków, jesienią 1940 roku wraz z rodziną trafiła do warszawskiego getta, do piwnicy z zakratowanym oknem. Zosia nie pamięta muru, głodnych ludzi na ulicach, opasek z gwiazdą Dawida. Pamięta sanki rysowane węglem na podłodze, kasztany, lalkę Zuzię, haftowane obrazki oraz to, że do tej małej piwnicy, na skraju warszawskiego getta, jej mama zawsze do niej wracała.
Dziś, gdy na Ukrainie trwa wojna, ile dzieci ukrywa się tam w mniej lub bardziej bezpiecznych domach i schronach? Ile z nich zdoła przetrwać, uzyskać pomoc, żyć dalej? Czy będą w stanie powtórzyć tytułowe zdanie, że mama zawsze wraca?
"Zosię poznałam dawno. Podczas pierwszego, a może drugiego przyjazdu do Izraela. […] Połączenie języka i wrażliwości dziecka z okrucieństwem ówczesnej codzienności sprawiło, że wtedy, dwadzieścia lat temu, przerosła mnie ta opowieść. […] Zamknęłam ją na długo na dnie pamięci. Otworzyłam po latach, silniejsza. […] Uświadomiłam sobie wtedy, jak bliskie są nasze losy. […] Przeglądam się w lustrze tej historii. Historii miłości i nadziei. Historii, która pozwala wierzyć w moc słowa" – mówi Agata Tuszyńska.
Agata Tuszyńska, "Mama zawsze wraca"
- reżyseria i adaptacja: Marek Kalita
- scenografia i światło: Marcin Chlanda
- multimedia: Natan Berkowicz, Stanisław Zieliński
- muzyka: Maciej Dłużniewski – gitara, Artur Mikołajski – instrumenty klawiszowe, Krzysztof Wawrzyniak – instrumenty perkusyjne, Tomasz Mreńca
- kostiumy: Emil Wysocki
- kierownictwo produkcji: Anna Waś
- producent: Krystyna Lewenfisz/KLK
- obsada: Aleksandra Popławska, Maya Pilarczyk
- współorganizator: Muzeum POLIN, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Premiera: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w ramach 79. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim
Patronat Honorowy: Ambasada Izraela w Warszawie
Partnerzy: Gmina Wyznaniowa Żydowska; Blue City
Patroni Medialni: TVN24; "Gazeta Wyborcza"; "Newsweek"; "VOGUE"; "Wysokie Obcasy", TOK.fm; Wyborcza.pl; Stroer; METROMEDIA
Specjalne podziękowania dla: Anny i Mirosława Pańczyków; Haliny i Marka Borowskich; Agnieszki i Jakuba Borowskich