Kultura

26.10.2013 18:00

Spektakl „Utøpia”

Scena teatralna muzeum zaprasza na spektakl Korporacji Teatralnej pt. „Utøpia”, w reżyserii Andrzeja Pakuły, według scenariusza Andrzeja Pakuły i Jana Burzyńskiego.

Wydarzenia ostatnich lat w Polsce i w Europie pokazują, że skrajnie radykalne postawy i przekonania, często odwołujące się mniej lub bardziej jawnie do ideologii faszystowskiej lub nazistowskiej, zyskują na sile i coraz częściej pojawiają się w przestrzeni społecznej. Masakra na norweskiej wyspie Utøya czy akty przemocy wymierzone przeciwko mniejszościom narodowym lub imigrantom, wskazują na kryzys idei Europy opartej na tolerancji, otwartości, współdziałaniu i wielokulturowości, którego przyczyny należy szukać w poszerzającym się polu społecznych lęków, będących pożywką dla radykalnych poglądów i ugrupowań. W spektaklu teatralnym „Utøpia” twórcy projektu podejmują się krytycznej analizy aktualnych wydarzeń w perspektywie traumatycznych doświadczeń XX wieku (II wojny światowej, Holocaustu i trwającego do 1989 roku podziału Europy) poprzez zderzenie postaci Heinricha Himmlera, Hanny Arendt i Andersa Breivika.

W czasach, gdy mierzymy się z kryzysem Europy, kiedy szereg fundamentalnych wartości wspólnotowych bywa coraz częściej podważany lub wręcz zagrożony, chcemy postawić przed młodym pokoleniem pytanie o jego wizje i oczekiwania względem przyszłej Europy. O możliwość nowej utopii.

Premiera spektaklu odbyła się 8 stycznia 2013 roku na Dużej Scenie Teatru Polskiego i powstała w koprodukcji z Teatrem Polskim w Poznaniu.

Reżyseria: Andrzej Pakuła
Scenariusz: Jan Burzyński, Andrzej Pakuła
Dramaturgia: Jan Burzyński
Scenografia: Natalia Pakuła
Ruch sceniczny: Przemysław Kamiński
Wideo: Wojtek Kaniewski
Mapping: Mikołaj Szymkowiak
Muzyka: Filip Szymczak
Animacje: Zofia Kuligowska
Identyfikacja wizualna: Joanna Suska

Obsada:
Mateusz Baran
Marcel Borowiec
Adam Machalica
Aleksander Machalica
Daniel Misiewicz
Michał Podsiadło
Michał Wanio

Przedstawienia:

24 października, godz. 20.00
25 października, godz. 20.00
26 października, godz. 18.00
(po spektaklu debata Odrodzenie radykalizmów: język czy realne niebezpieczeństwo?)

Bilety – normalny 35 zł, ulgowy 25 zł.

Rezerwacje:
rezerwacje@jewishmuseum.org.pl lub  +48 22 47 10 301

Plan audytorium

Logotypy

11.09.2013