Spacer
2.10.2022

Spór o Tuwima. Spacer miejski

Ktoś trzyma czarno-biały portret Juliana Tuwima. W tle grupa uczestników spaceru miejskiego.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Choć w jego twórczości nie brakuje "poważnej" twórczości dla dorosłych czytelników, dziś pamiętany jest przede wszystkim jako autor wierszy dla dzieci. Zapraszamy do dialogu (a może sporu?) wokół wyborów życiowych i dorobku Juliana Tuwima.

  • 2 października (niedziela), godz. 14.30-16.30
  • bilety: normalny 20 zł, ulgowy: 15 zł, KUP BILET >>
  • prowadzenie: Katarzyna Jankowska, dr Mariusz Jastrząb
  • miejsce zbiórki: hol główny muzeum

Odwiedzając miejsca w Warszawie związane z losami poety, zastanowimy się nad tym, jak zakompleksiony chłopak z Łodzi stał stał się warszawskim celebrytą. Dlaczego – spoglądając krytycznym okiem na rzeczywistość społeczną – był jednocześnie ulubieńcem każdej władzy? Jak wyglądało jego życie prywatne – relacje z żoną, matką i siostrą? Skąd wzięły się jego fobie i nałogi? Opowiemy o drodze Tuwima do literackiego sukcesu, jego stosunku do polskości i żydowskości, reakcjach na antysemickie ataki, trudnym życiu na wojennej emigracji i decyzji o powrocie do powojennej Polski, która oznaczała zerwanie z większością dawnych przyjaciół i znajomych.

Katarzyna Jankowska, licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN. Współautorka scenariuszy zajęć online dla młodzieży i dorosłych, autorka scenariusza oprowadzania "Krajobraz Zagłady", koordynatorka projektu dla nastolatków – "Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów dla liderów edukacji żydowskiej. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies oraz żydowskim modernizmem w sztuce. Ostatnio odkrywa historię kuchni żydowskiej oraz uczy się tworzenia filmów ukazujących Warszawę z różnych perspektyw.

dr Mariusz Jastrząb, historyk dziejów społecznych i gospodarczych, kulturoznawca, wykładowca akademicki, przewodnik Muzeum POLIN, mieszkaniec Muranowa. Przez ostatnich dwadzieścia lat pisywał "poważne" książki i artykuły, wygłaszał referaty na konferencjach naukowych, ale przygotowywał też gry edukacyjne i tworzył scenariusze zajęć dla dzieci. Słowem: zmagał się z historią na przeróżne sposoby...