Warsztaty

11.07.2015 11:00

Sport żydowski – warsztaty z cyklu „Wokół wystawy stałej”

fot. Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra

Jaki jest stosunek judaizmu do sportu? Jaki był wkład Żydów w rozwój polskiego sportu, zwłaszcza futbolu, np. najstarszego klubu – Cracovii? Jakie miejsce zajmował sport wśród Żydów w okresie międzywojennym? Czy sport żydowski był częścią tożsamości międzywojennych Żydów, pomagał przeciwstawiać się antysemityzmowi i dawał szansę na awans społeczny? Jakie żydowskie kluby sportowe były najbardziej popularne? Skąd pochodzi nazwa „Makabi”? Który z żydowskich piłkarzy jako pierwszy strzelił gola dla reprezentacji Polski i jaki był jego dalszy los?

Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas warsztatów o sporcie. Przypomnimy nie tylko czasy II wojny światowej, która przerwała piękną tradycję żydowskiego sportu w Polsce i Europie. Nawiążemy również do czasów współczesnych, kiedy pamięć o tej tradycji powraca do Polski.

Prowadzący:

dr Maciej Kozłowski – autor książki o wielokulturowej historii polskiego sportu pt. „Naród Wybrany – Cracovia Pany”, wydanej w tym roku przez Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ, historyk, dziennikarz, publicysta, działacz opozycji w okresie PRL, dyplomata. Był współpracownikiem paryskiej „Kultury” Jerzego Giedroycia, pod koniec lat 60. został skazany w tzw. procesie taterników. W latach 1999–2003 pełnił funkcję ambasadora RP w Tel Awiwie. Od 2006 roku wykładowca w Collegium Civitas (polityka na Bliskim Wschodzie, polityka zagraniczna USA, Holokaust). Wykładowca na wielu uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Europie i Izraelu.

Natalia Sineaeva-Pankowska – absolwentka Szkoły Nauk Społecznych PAN, pracuje nad doktoratem na temat negowania i pamięci Zagłady w Europie Wschodniej, szczególnie w Mołdawii, skąd pochodzi. Jest korespondentką gazety „Ewrejskaja Panorama” w Berlinie oraz współpracuje z innymi mediami w regionie Europy Wschodniej. W Muzeum Polin pracuje jako specjalistka ds. edukacji-przewodniczka.

11 lipca, godz. 11.00–15.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online

Warsztaty będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Realizacja możliwa dzięki wsparciu Boeing

17.06.2015