Spotkanie

Spotkania, warsztaty, debaty Made in POLIN

Grafika z napisem Podróż przemian.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

9 października


O ROZUMIENIU ZMIANY W PROJEKTACH SPOŁECZNYCH

11.00–17.00, Centrum Edukacyjne

Czym jest zmiana? Jakie założenia kryją w sobie inicjatywy mające na celu zmianę społeczną? Jak oceniać, czy planowana zmiana rzeczywiście miała miejsce? Seminarium skierowane do twórców kultury, działaczy organizacji pozarządowych, koordynatorów i kuratorów projektów. Seminarium poprowadzą: Edwin Bendyk, Nicholas Clements oraz Anna Kovács z projektu Living Memorial. 

>> Więcej informacji o wydarzeniu dostępne tutaj <<


10 października


MAŁE PODRÓŻE

11.00–14.00, zbiórka w holu głównym

Warsztaty rodzinne. Jak zmienia nas podróż? Co nowego zauważamy, jadąc pociągiem, autem lub rowerem? Jak podróżowały dzieci w na początku XX wieku? Na wystawie stałej zwiedzimy m.in. Szczuczyn, Kolbuszową i Gdańsk. Z tej wyprawy przywieziemy niezapomniane wrażenia oraz ciekawe przedmioty.


O SPOŁECZNYM WPŁYWIE INSTYTUCJI KULTURY

11.00 – 15.30, sala projekcyjna

Jakie projekty i jakie działania kulturalne mogą doprowadzić do zmian społecznych? Na przykładzie własnych doświadczeń swoje instytucje zaprezentują prof. Martin Roth z Muzeum Wiktorii i Alberta z Londynu, Sophie Nyman z Muzeum Historii w Sztokholmie, Witold Dąbrowski z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, prof. Michael Fehr z Muzeum Rzeczy w Berlinie oraz Janusz Byszewski z Centrum Sztuki Współczesnej. 

Wstęp wolny. Spotkanie tłumaczone na język polski.


OPOWIEDZMY SOBIE HISTORIE. PRZEMIANY ‘89

12.00–14.00, Centrum Informacyjne

Warsztaty z wykorzystaniem nagrań z kolekcji historii mówionej, adresowane do dzieci od 11. roku życia wraz z opiekunami. Wspólnie zastanowimy się, czym była zmiana systemu w Polsce i jaki miała wpływ na życie żydowskie.


PODRÓŻE KSZTAŁCĄ?

14.00–16.30, Centrum Edukacyjne

Warsztaty dla dorosłych  na temat języka rządzącego podróżopisarstwem, turystycznymi tekstami literackimi i reklamowymi. Warsztaty poprowadzą Paweł Cywiński i Marysia Złonkiewicz, twórcy inicjatywy post-turysta.pl, największego projektu dotyczącego odpowiedzialnego i świadomego podróżowania w Polsce.

>>Więcej informacji o tym wydarzeniu dostępne tutaj <<


ZMIANA SPOŁECZNA JAKO PROJEKT

16.00–18.00, audytorium

O roli instytucji kultury w kreowaniu zmian społecznych, o tym, czy taką zmianę da się zaprojektować i jak można ją skutecznie i wiarygodnie mierzyć, dyskutować będą prof. Martin Roth z Muzeum Wiktorii i Alberta z Londynu, Sophie Nyman z Muzeum Historii w Sztokholmie, Witold Dąbrowski z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, prof. Michael Fehr z Muzeum Rzeczy w Berlinie oraz Janusz Byszewski z Centrum Sztuki Współczesnej. Prowadzenie: Dorota Folga-Januszewska,.

Wstęp wolny. Spotkanie tłumaczone na język polski. 

>> Więcej informacji o tym wydarzeniu dostępne tutaj <<


11 października


DYŻUR OSOBISTY: INTYMNY SPACER MUZEALNY

12.00–14.00, hol główny (kolejne spacery wyruszają co pół godziny, obowiązuje rezerwacja on-line)

Jakie znaczenie w życiu pracowników Muzeum ma praca w tym konkretnym miejscu? Czym jest dla nich podróż przemian, jakie przemiany obserwują wśród odwiedzających Muzeum, jakie w sobie samych? Co wydarzyło się od otwarcia Muzeum? Jak wygląda ich codzienność, jak wyglądają ich przestrzenne ścieżki? Jeśli chcesz poznać Muzeum z perspektywy różnych pracowników, zapraszamy na intymny spacer po Muzeum.

Swoimi ścieżkami oprowadzą:

- dyrektor Dariusz Stola
- kurator Michał Majewski
- specjalista ds. bezpieczeństwa Artur Bogusz
- pani sprzątająca Krystyna Barbara Starczewska
- wolontariusz Janusz Czamarski
- pracowniczka kadr Agnieszka Czuper
- specjaliści ds. zbiorów – Agata Wójcik, Przemysław Kaniecki
- specjalista ds. komunikacji Grzegorz Tomczewski

 

MOJE MIASTO. PROJEKTOWANIE ZNAKÓW

11.00–14.00, foyer przed salami projekcyjnymi

Warsztaty rodzinne. Przy wjeździe do każdej miejscowości stoi znak z jej nazwą, wyznaczający zarazem jej granice. To on informuje nas, dokąd dotarliśmy. W Polsce znaki drogowe mają określony przepisami wygląd, jednak na naszych warsztatach nieco go zmienimy. Zaprojektujemy własne znaki: pełne kolorów, skojarzeń i symboli. Wybierzemy te miasta i wsie, których nazwy najbardziej nas zaciekawią – również z innych krajów, dzięki czemu poznamy inne języki i alfabety.

Wstęp wolny, bez rezerwacji. 


OPOWIEDZMY SOBIE HISTORIE. KIM SIĘ STAJEMY?

12.00–14.00, Centrum Informacyjne

Warsztaty z wykorzystaniem nagrań z kolekcji historii mówionej adresowane do dzieci od 11. roku życia wraz z opiekunami. Wspólnie zastanowimy się, czym jest tożsamość, co ją kształtuje i ma na nią wpływ.


PODRÓŻ PRZEMIAN: POLSKA – IZRAEL

16.00–18.00, audytorium

Debata poświęcona fenomenowi wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski, które stanowią bardzo istotne wydarzenie kształtujące tych młodych ludzi. W trakcie spotkania omówione zostaną perspektywy historyczne i ideologiczne oraz zaprezentowane wyniki badań. Zaproszeni goście: dr Magdalena Kuleta-Hulboj (Uniwersytet Warszawski), Michał Sobelman (Ambasada Izraela w Polsce), Nili Amit (Muzeum POLIN), Alex Danzig (Yad Vashem), Yossi Gilad (przewodnik) i dr hab. Michał Bilewicz (Centrum Badań nad Uprzedzeniami), zastanowią się nad założonym i rzeczywistym wpływem podróży do Polski na tożsamość młodych Izraelczyków i wizerunek kraju, który odwiedzają.

Wstęp wolny

>> Więcej informacji o wydarzeniu dostępne tutaj <<

Mecenas wydarzenia

Sponsorzy

Partner

Patroni medialni

Patron uczty POLIN

Wsparcie wydarzeń edukacyjnych w ramach święta Made in POLIN udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

Produkcja spektaklu Nesting/Gnieżdżenie

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS

Produkcja performansu Dokument podróży

Wspólna instytucja kultury