Spotkanie i pokaz filmu "Józio, chodź do domu"
"Józio, chodź do domu" to historia o tożsamości, emigracji polskich Żydów w czasach postalinowskich, a także opowieści o wychowaniu dzieci przez tych, którzy przeżyli piekło Holocaustu. B’nai B’rith Polin i muzeum POLIN zapraszają na projekcję filmu i spotkanie z bohaterem oraz twórcami dokumentu, które poprowadzi dr Sergiusz Kowalski, socjolog i tłumacz, przewodniczący stowarzyszenia B’nai B’rith.
- 3 lipca (poniedziałek), godz. 19.00, wstęp wolny
Josef Wilf dziś jest przewodnikiem po Izraelu. Kiedy wita polskich turystów mówi: jestem Józio z Wałbrzycha. Z rodzinnego miasta wyjechał jednak w 1957 roku. Jest też synem ocalonych z Holocaustu - rodziców przewrażliwionych na punkcie swojego urodzonego po wojnie dziecka. Polskich Żydów, którzy po wojnie właśnie w Wałbrzychu próbowali ułożyć sobie nowe życie. Nie zdołali – nagonka antysemicka w latach 1956-59 wypędziła z kraju około 50 tysięcy Żydów, w tym rodzinę Wilfów.
W 2011 roku Józio postanowił wrócić do Wałbrzycha. W drodze z Berlina towarzyszył mu z kamerami Marcin Chłopaś. Wysłuchał historii chłopca, który wielokrotnie spotykał się w życiu z odrzuceniem przez ludzi z zupełnie błahych i niezrozumiałych dla niego powodów. Był Żydem w Polsce, stał się gojem w Izraelu.
Spotkanie Józega Wilfa i Marcina Chłopasia zaowocowało powstaniem krótkometrażowego dokumentu "Józio, chodź do domu". Muzykę do filmu skomponował Mikołaj Trzaska.