Film

3.07.2017

Spotkanie i pokaz filmu "Józio, chodź do domu"

Józio chodź do domuJózio chodź do domuJózio chodź do domuJózio chodź do domuJózio chodź do domuJózio chodź do domuJózio chodź do domuJózio chodź do domu
fot. materiały prasowe

"Józio, chodź do domu" to historia o tożsamości, emigracji polskich Żydów w czasach postalinowskich, a także opowieści o wychowaniu dzieci przez tych, którzy przeżyli piekło Holocaustu. B’nai B’rith Polin i muzeum POLIN zapraszają na projekcję filmu i spotkanie z bohaterem oraz twórcami dokumentu, które poprowadzi dr Sergiusz Kowalski, socjolog i tłumacz, przewodniczący stowarzyszenia B’nai B’rith.


3 lipca (poniedziałek), godz. 19.00, wstęp wolny

Josef Wilf dziś jest przewodnikiem po Izraelu. Kiedy wita polskich turystów mówi: jestem Józio z Wałbrzycha. Z rodzinnego miasta wyjechał jednak w 1957 roku. Jest też synem ocalonych z Holocaustu - rodziców przewrażliwionych na punkcie swojego urodzonego po wojnie dziecka. Polskich Żydów, którzy po wojnie właśnie w Wałbrzychu próbowali ułożyć sobie nowe życie. Nie zdołali – nagonka antysemicka w latach 1956-59 wypędziła z kraju około 50 tysięcy Żydów, w tym rodzinę Wilfów.

W 2011 roku Józio postanowił wrócić do Wałbrzycha. W drodze z Berlina towarzyszył mu z kamerami Marcin Chłopaś. Wysłuchał historii chłopca, który wielokrotnie spotykał się w życiu z odrzuceniem przez ludzi z zupełnie błahych i niezrozumiałych dla niego powodów. Był Żydem w Polsce, stał się gojem w Izraelu.

Spotkanie Józega Wilfa i Marcina Chłopasia zaowocowało powstaniem krótkometrażowego dokumentu "Józio, chodź do domu". Muzykę do filmu skomponował Mikołaj Trzaska.

26.06.2017