Edukacja
4 grudnia 2015
Spotkanie uczniów z Elżbietą Ficowską








Z okazji 73. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” zapraszamy licealistów na spotkanie z Elżbietą Ficowską, która opowie historię swojego ocalenia z Zagłady. Spotkanie odbędzie się 4 grudnia o 10:30 i towarzyszyć mu będzie prezentacja najnowszej wirtualnej wystawy Muzeum POLIN „Dobry adres. Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie”.
Program spotkania:
- wstęp o historii Rady Pomocy Żydom „Żegota” (Robert Szuchta)
- prezentacja wirtualnej wystawy „Dobry adres. Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie”
- spotkanie z Elżbietą Ficowską (prowadzenie: Monika Koszyńska)
- wspólne złożenie kwiatów pod pomnikiem „Żegoty”
Wstęp wolny. Zapisy na spotkanie prowadzimy drogą elektroniczną: kjackl@polin.pl.
Elżbieta Ficowska
Jako półroczne dziecko została uratowana przez członków „Żegoty”. Do pudełka, w którym wyniesioną ją z warszawskiego getta, włożono srebrną łyżeczkę z jej imieniem i datą urodzenia. Podczas spotkania pani Ficowska przekaże replikę tej wyjątkowej, najcenniejszej dla niej pamiątki do zbiorów Muzeum POLIN. Spotkaniu z ocaloną towarzyszyć będzie krótki wstęp o historii „Żegoty” oraz prezentacja najnowszej wirtualnej wystawy naszego muzeum, w której przedstawiamy zachowane do dziś miejsca ukrywania Żydów podczas II wojny światowej.
Rada Pomocy Żydom „Żegota”
Powołana 4 grudnia 1942 roku Rada była agendą Rządu RP na uchodźstwie. Kontynuowała pracę Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, działającego przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. W jej skład weszli członkowie partii lewicowych i demokratycznych, organizacji polskich i żydowskich oraz osoby wywodzące się ze środowisk inteligenckich i katolickich. „Żegota” była jedyną w okupowanej Europie państwową instytucją powołaną w celu ratowania Żydów, działającą w konspiracji. Pomoc polegała głównie na wsparciu finansowym, organizowaniu kryjówek i fałszywych dokumentów. Otrzymało ją kilka tysięcy osób, w tym wiele dzieci, które ukryto u polskich rodzin lub w sierocińcach.
Wystawa „Dobry adres. Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie”
Gdzie w czasie wojny w Warszawie ukrywali się Żydzi? Ile z tych miejsc zachowało się do dziś? Może mijamy je na co dzień? Historycy szacują, że Żydów ukrywających się na terenie stolicy w różnych okresach mogło być do 27 tysięcy. Nigdy nie dowiemy się, ilu i gdzie dokładnie przeżyło. Polacy, którzy nieśli im ratunek, ryzykowali życie. Niemcy za pomoc Żydom karali śmiercią. Ratującym i ocalałym poświęcamy wirtualną wystawę, która przedstawia wybrane warszawskie historie pomocy. Więcej informacji wkrótce na www.sprawiedliwi.org.pl.
4 grudnia 2015, 10:30-13:00, wstęp wolny, obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc
Program edukacyjny dla szkół odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.
Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
Partner wystawy