Edukacja

4 grudnia 2015

Spotkanie uczniów z Elżbietą Ficowską

fot. Joanna Król

Z okazji 73. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” zapraszamy licealistów na spotkanie z Elżbietą Ficowską, która opowie historię swojego ocalenia z Zagłady. Spotkanie odbędzie się 4 grudnia o 10:30 i  towarzyszyć mu będzie prezentacja najnowszej wirtualnej wystawy Muzeum POLIN „Dobry adres. Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie”.

Program spotkania:

  • wstęp o historii Rady Pomocy Żydom „Żegota” (Robert Szuchta)
  • prezentacja wirtualnej wystawy „Dobry adres. Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie”
  • spotkanie z Elżbietą Ficowską (prowadzenie: Monika Koszyńska)
  • wspólne złożenie kwiatów pod pomnikiem „Żegoty”

Wstęp wolny. Zapisy na spotkanie prowadzimy drogą elektroniczną: kjackl@polin.pl.

Elżbieta Ficowska

Jako półroczne dziecko została uratowana przez członków „Żegoty”. Do pudełka, w którym wyniesioną ją z warszawskiego getta, włożono srebrną łyżeczkę z jej imieniem i datą urodzenia. Podczas spotkania pani Ficowska przekaże replikę tej wyjątkowej, najcenniejszej dla niej pamiątki do zbiorów Muzeum POLIN. Spotkaniu z ocaloną towarzyszyć będzie krótki wstęp o historii „Żegoty” oraz prezentacja najnowszej wirtualnej wystawy naszego muzeum, w której przedstawiamy zachowane do dziś miejsca ukrywania Żydów podczas II wojny światowej.

Rada Pomocy Żydom „Żegota”

Powołana 4 grudnia 1942 roku Rada była agendą Rządu RP na uchodźstwie. Kontynuowała pracę Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, działającego przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. W jej skład weszli członkowie partii lewicowych i demokratycznych, organizacji polskich i żydowskich oraz osoby wywodzące się ze środowisk inteligenckich i katolickich. „Żegota” była jedyną w okupowanej Europie państwową instytucją powołaną w celu ratowania Żydów, działającą w konspiracji.  Pomoc polegała głównie na wsparciu finansowym, organizowaniu kryjówek i fałszywych dokumentów. Otrzymało ją kilka tysięcy osób, w tym wiele dzieci, które ukryto u polskich rodzin lub w sierocińcach.

Wystawa „Dobry adres. Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie”

Gdzie w czasie wojny w Warszawie ukrywali się Żydzi? Ile z tych miejsc zachowało się do dziś? Może mijamy je na co dzień? Historycy szacują, że Żydów ukrywających się na terenie stolicy w różnych okresach mogło być do 27 tysięcy. Nigdy nie dowiemy się, ilu i gdzie dokładnie przeżyło. Polacy, którzy nieśli im ratunek, ryzykowali życie. Niemcy za pomoc Żydom karali śmiercią. Ratującym i ocalałym poświęcamy wirtualną wystawę, która przedstawia wybrane warszawskie historie pomocy. Więcej informacji wkrótce na www.sprawiedliwi.org.pl.

4 grudnia 2015, 10:30-13:00, wstęp wolny, obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc

 

Program edukacyjny dla szkół odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

 

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

Partner wystawy
 

13.11.2015