Spotkanie
22.06.2017

Relacja audio: Spotkanie z amerykańską poetką Ireną Klepfisz

Na sztandarach wiszą flagi izraelskie i tęczowe LGBT.
fot. Flickr

Spotkanie z Ireną Klepfisz – uznaną amerykańską poetką, piszącą w jidysz, aktywistką feministyczną i akademiczką, córką Michała Klepfisza, działacza Bundu i bojownika powstania w getcie warszawskim, urodzoną w getcie warszawskim w kwietniu 1941 roku. 

Wysłuchaj relacji audio ze spotkania z Ireną Klepfisz >>

Spotkanie poprowadziła Bożena Keff - pisarka. Krytyczka filmowa, tłumaczka, publicystka, działaczka społeczna.

Aktykuł o Irenie Klepfisz można przeczytać na Witrualnym Sztetlu.

Irena Klepfisz, fot. archiwum prywatneO poetce

Irena Klepfisz poetka, tłumaczka jidysz, akademiczka, wykładowczyni Jewish Women’s Studies. Urodzona w 1941 roku w warszawskim Getcie, ukrywała się w katolickim domu dla sierot. Ewakuowana stamtąd podczas powstania w Getcie w którym zginął jej ojciec, działacz Bundu Michał Klepfisz pośmiertnie odznaczony orderem Virtutu Militari. Wraz z matką Rosą Perczykow-Klepfisz trafiła na wieś, na której ukrywały się do końca wojny. Przez krótki czas mieszkała w Łodzi by następnie wyemigrować́ do Szwecji a w 1949 do Stanów Zjednoczonych.

Irena Klepfisz jest aktywistką zaangażowaną w działanie organizacji feministycznych, lesbijskich i pokojowych, a także świeckich stowarzyszeń żydowskich. Poezję zaczęła publikować w 1971 roku i wkrótce potem skupiła swoje badania na pisarkach tworzących w jidysz, takich jak Kadya Molodovsky i Fradl Shtok. Współtworzyła feministyczny magazyn literacki Conditions i pracowała jako redaktorka jidysz w żydowsko-feministycznym magazynie Bridges. Jest współredaktorką tomu Plemię Diny: Żydowska antologia kobieca (The Tribe of Diana: A Jewish Woman's Anthology) oraz autorką tomu poezji A Few Words in the Mother Tongue i zbioru esejów Dreams of an Insomniac.

Wykładowczyni Jewish Women's Studies w Barnard College, przez dziesięć lat uczyła również w więzieniu dla kobiet o zaostrzonym rygorze. Jest laureatką stypendium National Endowment for the Arts, a niedawno została nagrodzona prestiżową nagrodą Adrienne Cooper Dreaming in Yiddish 2016. 

Pomysłodawcą i koordynatorem spotkań z Ireną Klepfisz jest fundacją Art, History & Apfelstrudel www.aha.org.pl

Podczas spotkania z Ireną Klepfisz wyemitowano kolaż dzwiękowy z nagraną Ireną Klepfisz, czytającą wiersz "Bashert" w koprodukcji z Jcc Warszawa i Fundacji Art, History & Apfelstrudel.

Pomysł i produkcja: Gabi von Seltmann

Montaż i reżyseria dźwięku: Marcin Lenarczyk

Zarejestrowanie głosu Ireny Klepfisz: Michael Winograd