Kultura

Spotkanie z izraelskimi pisarkami – Jael Neeman i Sarą Shilo

fot. Materiały prasowe

27 listopada 2013 r. o godz. 18 zapraszamy na spotkanie, którego bohaterkami będą dwie ważne postacie współczesnej literatury izraelskiej oraz ich książki: Jael Neeman i „Byliśmy przyszłością” oraz Sara Shilo i „Krasnoludki nie przyjdą”. Obie książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarne. Spotkanie poprowadzi Paweł Smoleński z „Gazety Wyborczej”.

Jael Neeman – ur. 1960 w kibucu Jechiam w Galilei. W wieku dwudziestu lat opuściła kibuc i zamieszkała w Tel Awiwie. Studiowała literaturę i filozofię na tamtejszym uniwersytecie. Pracowała jako redaktorka w czasopismach i wydawnictwach literackich. Opublikowała opowiadanie dla młodzieży Pomarańczowy wtorek (Jom szliszi hakatom, Am Oved 1998), nowelę Pogłoski o miłości (Szmuot al ahawa, Katom 2004) oraz opowiadania i wiersze w piśmie „Mitaam”. W 2011 ukazało się Byliśmy przyszłością – autobiograficzna opowieść o dzieciństwie i dorastaniu w kibucu. Książka stała się wydarzeniem wydawniczym i literackim i została nominowana do Nagrody imienia Sapira za rok 2011.

Sara Shilo urodziła się w 1958 roku w Jerozolimie, obecnie wraz z rodziną mieszka w małej miejscowości w północnym Izraelu. Oprócz powieści Krasnoludki nie przyjdą napisała także kilka książek dla dzieci. Za swoją twórczość otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę im. Pinchasa Sapira (2007), Nagrodę Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz nagrodę Ministerstwa Kultury za najlepszy debiut.

Miejsce: Centrum Informacyjne