Kultura

23.06.2013 14:00

Spotkanie z Pauliną Celnik, autorką książki „Naród nie wybrany”

Fot. flickr/kellinahandbasket/cc by 2.0

B’nai B’rith Polin wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich zapraszają na spotkanie z Pauliną Celnik z Izraela, autorką książki „Naród nie wybrany”. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 23 czerwca o godz. 14.00 w Centrum Edukacyjnym muzeum.

Paulina Celnik jest socjologiem i specjalistką w dziedzinie emigracji ze Związku Radzieckiego do Izraela. Od lat zajmuje się problemami tożsamości wielokulturowej.

„Naród nie wybrany” jest zbiorem wywiadów z ludźmi, którzy w wieku dorosłym odkryli swe żydowskie korzenie. Książka, którą opublikuje Żydowski Instytut Historyczny, ukaże się w tym roku.

Paulina Celnik mówi o sobie tak: „Z czasem zaczęłam się zastanawiać nad moją własną tożsamością. I tak powstała ta książka. W rozmowach z moją mamą prosiłam ją, aby mi zaoszczędziła konkretnych opisów wymordowania naszej rodziny w obozach zagłady. Mama gniewała się: jeśli oni to przeszli – ty możesz tego wysłuchać. Ale ja nie mogłam. Zanim skończyłam dziesięć lat, przeczytałam każdą książkę o zagładzie, która była w domu. A było ich dużo. Po tym postanowiłam, że już nigdy więcej”.

W trakcie spotkania i dyskusji z autorką książki będzie mowa między innymi o tym jak doszło do spotkania z rozmówcami, jak dowiedzieli się oni o własnych korzeniach, kto je przed nimi zataił, jak wiedza ta wpłynęła na ich życie, czy obawiali się czegoś po odkryciu swojej tożsamości, jaki był proces konstruowania tożsamości, co w wywiadach było dla autorki najistotniejsze? 

Organizatorem spotkania jest B’nai B’rith Polin.

13.06.2013