Spotkanie

Relacja audio: Spotkanie z Zofią Posmysz, autorką powieści "Pasażerka"

Zofia Posmysz. Starsza, szczupła kobieta siedzi z rękami założonymi na kolana.
fot. Robert Wolański

9 września br. odbyło się w Muzeum POLIN spotkanie z pisarką Zofią Posmysz, która w czasie II wojny światowej była więziona w obozie w Auschwitz-Birkenau, a następnie w Ravensbrück. Z tych doświadczeń zrodziła się m.in. powieść „Pasażerka”, którą na scenę operową przeniósł Mieczysław Weinberg.

W trakcie spotkania, które poprowadziła Anna Wacławik-Orpik z Radia TOK FM, rozmawialiśmy nie tylko o historii powstawania „Pasażerki” oraz zawiłych losach życia Zofii Posmysz, ale również o samym Mieczysławie Weinbergu. Poruszyliśmy również temat filmu „Pasażerka” w reżyserii Andrzeja Munka, który w 1964 r. na festiwalu w Cannes został uhonorowany nagrodą FIPRESCI i wyróżnieniem honorowym jury.

Rozmowie towarzyszyła promocja książki z serii Biblioteka TW-ON, w skład której wchodzi powieść „Pasażerka” Zofii Posmysz oraz libretto Aleksandra Miedwiediewa do opery „Pasażerka” Mieczysława Weinberga.

Polska premiera spektaklu „Pasażerka” w reżyserii Davida Pountneya odbyła się w 2010 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Przedstawienie to będzie można ponownie obejrzeć w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej już 18 i 20 września. „Temat obozu w Auschwitz, jako fabuły opery wydawał się mi całkowicie niemożliwy. Jednak po premierze wiedziałam, że ta muzyka jest adekwatna do tematu” – mówi Zofia Posmysz.

9 września (piątek), godz. 18:00

Organizator