Dla dzieci
15.12.2019

"Światła Chanuki" – wydarzenie specjalne dla rodzin z dziećmi

Światła Chanuki - wydarzenie dla rodzin z dziećmi, Grafika ilustracyjna
grafika ilustracyjna: K. Walentynowicz, HOMEWORK / Muzeum Historii Żydów Polskich

Ciepły, rodzinny pełen światła i radości wieczór z okazji Święta Chanuki.

15 grudnia 2019, od godz. 15.00, DODATKOWE wejściówki będą dostępne w środę 11.12.2019

 • warsztaty, wstęp wolny, BRAK MIEJSC
 • koncert, bilety: 5 zł, BRAK MIEJSC

Bezpłatna pula wejściówek na warsztaty i koncert dla osób z niepełnosprawnościami. Zapisy na adres mailowy: muzeumdostę[email protected]

Tego dnia na terenie całego muzeum staną stanowiska twórczych działań. Wspólnie przygotujemy wymyślne ozdoby i pamiątki chanukowe. Tradycje żydowskiego świętowania poznamy uczestnicząc w grze terenowej, która zaprowadzi nas aż pod dach synagogi i do żydowskiego domu na wystawie stałej. W przerwie między rodzinnymi zabawami skosztujemy jeszcze ciepłych i pachnących pączków. Wieczór zakończymy koncertem jakiego jeszcze nie było! Zapraszamy na Chanukowy FluoDrums Show.

 

Chanuka to radosne święto świateł, które upamiętnia cud w Świątyni Jerozolimskiej opisany w Starym Testamencie. Gdy Żydzi odzyskali zniszczoną przez najeźdźców Świątynię, chcieli zapalić menorę, czyli siedmioramienny świecznik. Znaleźli niewielką ilość oliwy, dzięki której ogień mógł płonąć jeden dzień. Wówczas stał się cud i za sprawą modlitw płomień płonął przez osiem dni. W tym czasie udało się przygotować dodatkową ilość oliwy. Na pamiątkę tego wydarzenia w wielu żydowskich domach zapalny jest specjalny ośmioramienny świecznik chanukija, która stawiana jest w oknie domu.


Zobaczcie, jak bawiliśmy się w ubiegłym roku >>

Program wydarzenia

 

 • 15.00-17.30, warsztaty, WSTĘP WOLNY, (tłumaczenie na Polski Język Migowy oraz j. ukraiński)
  • Muzealna Gra Chanukowa, podczas której odwiedzimy wybrane miejsca na wystawie i poznamy zwyczaje związane z tym radosnym świętem Chanuka.
  • Warsztaty z rysunku 3D, na których powstaną trójwymiarowe chanukije (specjalne świeczniki na święto Chanuka) w technologii  druku 3D. Projekt oraz przygotowanie: Szkoła Szczęścia.
  • Warsztaty z malowania drejdla (tradycyjna zabawka-bączek) w technice Petrykivka. Ta technika zaliczana jest do ukraińskiego niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Warsztaty prowadzone będą przez Fundację "Nasz Wybór" - Ukraiński Dom w Warszawie.
  • Warsztaty twórcze, na których powstaną pamiątki i ozdoby świąteczne. Przygotowane we współpracy z pracownikami i pracowniczkami Zespołu Szkół Lauder-Morasha.
  • Performatywne warsztaty bębniarskie, na których pod okiem artystów przygotowujących koncert zamykający wydarzenie, zrobimy własne instrumenty.
  • Gdy i zabawy (Magiczny Dywan, turniej w drejdla) w miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia".
    
 • 17.30-18.00, koncert, bilety: 5 zł, (tłumaczenie na Polski Język Migowy)
  • Koncert, jakiego jeszcze nie było! Chanukowy FluoDrums Show, który zabierze nas w  taniec kolorowych fontann w rytmie bębnów. Poznamy chanukowe piosenki w formie w jakiej się nie spodziewacie.
   Zagrają dla nas: Ryszard Bazarnik, Izabela Anna Kowalewska-Bazarnik, Karolina Ładoś i Yauheni Karetka.

 

Więcej na temat święta Chanuka >>

Regulamin wydarzenia "Rodzinna Chanuka" >>

 

Partner wydarzenia 

Prywatne Przedszkole Lauder-Morasha

Sponsorem słodyczy jest

FERRERO