Kultura

29.09.2013 16:00

Świętowanie Simchat Tora

29 września zapraszamy do Muzeum Historii Żydów Polskich na wspólne świętowanie Simchat Tora!

Tańce żydowskie są nierozerwalnie związane ze świętowaniem – uświetniają uroczystości religijne, towarzyszą najważniejszym wydarzeniom w życiu rodziny i społeczności.

godz. 16.00 zapraszamy na pokaz tańca i otwarte warsztaty taneczne nawiązujące do tradycyjnych tańców żydowskich, które poprowadzi Michał Piróg wraz z Katarzyną Kizior, Kayą Kołodziejczyk, Anną Sąsiadek oraz Bartkiem Figurskim. Muzyka w wykonaniu duetu SzaZa, czyli Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego.
Więcej o artystach.

O godz. 17.00 Nili Amit z Działu Edukacji muzeum opowie o roli tańca w kulturze żydowskiej, o tańcu we współczesnym w Izraelu oraz o samym święcie Simchat Tora.

Po jej wstępie zapraszamy na otwarty pokaz filmu dokumentalnego „Let's Dance! (Izrael 2011, 52 min), w reżyserii Gabriela Bibliowicza.

„Let's Dance!” to film dokumentalny o niebywałym sukcesie izraelskiego tańca współczesnego. Pokazuje jak Izrael stał się uznanym światowym liderem tańca współczesnego i przyczynił się do jego historycznego rozwoju. Poczynając od fantastycznych pokazów video-dance, bogatego materiału archiwalnego, wywiadów, pokazów wizualnych, film śledzi wydarzenia, które spowodowały, że taniec współczesny jest do dzisiaj jednym z największych izraelskich osiągnięć kulturalnych. Autorem scenariusza jest Efrat Amit, a muzykę do filmu skomponował Uri Brauner Kinrot.

Wstęp wolny.

11.09.2013