Film

Syn Szawła, reż. László Nemes – projekcja filmu i dyskusja

Rok 1944, obóz Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom podczas Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. Ten głośny debiut László Nemesa przełamujący narracyjne i formalne schematy filmów o Holokauście został nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes i jest węgierskim kandydatem do Oscara. Po projekcji zapraszamy na rozmowę poświęconą doświadczeniu przejścia progu tego, co niepokazywalne.

Pokaz specjalny organizowany we współpracy z Gutek Film.

Prowadzący
 

Jakub Majmurek – filmoznawca, doktorant w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN, publicysta i krytyk filmowy publikujący w licznych mediach drukowanych i internetowych (min. w „Gazecie Filmowej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Le Monde Diplomatique Edycja Polska”), członek Krytyki Politycznej

Goście
 

Dr Agnieszka Haska – pracownik naukowy Żydowskiego Instytutu Historycznego, autorka wielu publikacji dotyczących Zagłady Żydów, między innymi książki «Jestem Żydem, chcę wejść.» Hotel Polski w Warszawie, 1943, redaktorka wspomnień Symchy Binema Motyla Do moich ewentualnych czytelników, członkini zespołu opracowującego Archiwum Ringelbluma.

Dr Joanna Ostrowska – filmoznawczyni i kulturoznawczyni, doktoryzowała się w Katedrze Judaistyki UJ na podstawie pracy na temat prostytucji jako pracy przymusowej w czasie II wojny światowej, zajmuje się także sytuacją homoseksualistów i lesbijek w III Rzeszy oraz zjawiskiem pornografizacji Holocaustu, prowadziła zajęcia w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UJ, UW i IBL PAN, w Pracowni Pytań Granicznych UAM i na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym.

21 stycznia, godz. 19.00, bilety: 10 zł normalny, 8 zł ulgowy, obowiązuje rezerwacja.

Muzeum POLIN jest patronem honorowym filmy. Gutek Film jest dystrybutorem. Film wchodzi do kin 22 stycznia 2016 r.