Dyskusja

15.06.2015 18:00

Sytuacja uchodźców i programy ich integracji

Fot. Flickr/ Physicians for Human Rights - Israel

Kim są uchodźcy docierający do naszego kraju? Jakie mają potrzeby? Jak my, jako społeczeństwo przyjmujące, możemy im pomóc w procesie integracji w Polsce? W trakcie dyskusji będziemy wspólnie szukać odpowiedzi na te pytania.

Przyjrzymy się również systemowi integracji uchodźców w Polsce. Zastanowimy się, co oferuje i czy jest skuteczny. Dzięki obecności gościa z Niemiec, będziemy także mogli dowiedzieć się, jak system wsparcia integracyjnego wygląda u naszych zachodnich sąsiadów.

W dyskusji wezmą udział:
 

  • prof. Halina Grzymała-Moszczyńska - profesor psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie
  • Harald Glöde - reprezentujący niemiecką organizację pozarządową Borderline-Europe
  • Larisa Suleymanova - uchodźczyni z Czeczenii, obecnie mieszkająca w Łomży i pracująca w Fundacji Ocalenie jako mentorka uchodźców.
  • Piotr Bystrianin – prezes zarządu Fundacji Ocalenie, koordynator Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie

Dyskusję poprowadzi Katarzyna Oyrzanowska z UNHCR – głównej agendy ONZ zajmującej się uchodźcami

15 czerwca, godz. 18.00, wstęp wolny.

Wydarzenie jest organizowane w nawiązaniu do Światowego Dnia Uchodźcy, który jest obchodzony 20 czerwca. Zapraszamy na pozostałe wydarzenia organizowane z tej okazji:

20-21 czerwca, godz. 11.00-17.00 - dwudniowe bezpłatne warsztaty antydyskryminacyjne „Uchodźcy – wyobrażenia, spotkania, postawy”  

20 czerwca, godz. 18.00 pokaz filmu „Połowa mnie” i dyskusja, wstęp wolny

Cykl działań „Swój-obcy-inny – muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp

28.05.2015