Spotkanie

15.01.2014

„Szachy z drzewa kasztanowego”

Fot. Tomasz Najder

15 stycznia 2014 r. zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie czasowej „Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”.

Będziemy mieli okazję poznać p. Tomasza Najdera, darczyńcę muzeum, który opowie o wojennych losach swoich rodziców. Pola i Marceli Najderowie, w latach 1943-1944 wraz z dziewięcioma innymi osobami ukrywali się w bunkrze w Kołomyi.

Wstęp wolny.

Rezerwacja miejsc: tel. +48 22 47 10 301; e-mail: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl.

Po spotkaniu będzie także możliwość zakupu książki pt. „Rewanż” Marcelego Najdera. Jest to zapis wspomnień oraz fragmenty dzienników Poli i Marcelego Najderów z czasów wojennych.

Książka ukazała się nakładem Ośrodka KARTA jesienią 2013 roku w serii Żydzi Polscy.

Z dziennika Poli Najder:

Strugam szachy z kasztana (myślę: jak to słodko będzie zaofiarować je Beli jako corpus delicti mego skazania), konstruuję abażur z podartej koszuli, a przy tym snują się myśli. Budzą się gdzieś głęboko w sercu drzemiące wspomnienia, także plany na przyszłość, a czasem przychodzi pytanie, czy warto tyle się męczyć, tyle czasu przecierpieć. Dzisiaj już nie zadaję sobie pytania: dlaczego. Wiem, a zresztą było kiedy wpoić sobie to przekonanie: Żyd! A to ci, głupia gąsko, powinno już wystarczyć. Widzisz przecież (o straszna ironio!), że to przekonanie słuszne, bo czyżby inaczej wybili wszystkich.

14 grudnia 1943

Fragment książki Marcelego Najdera „Rewanż”

W ramach cyklu wieczornych spotkań z Darczyńcami możemy posłuchać opowieści nie tylko o darach, ale poznać również fascynujące historie rodzinne i osobiste. Kolejne spotkanie 12 lutego 2014 r.

18.11.2013