Wystawy
20.05.2017

Szafa gra nocą! Noc Muzeów w POLIN

Noc Muzeów 2017. Oświetlony budynek Muzeum POLIN.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy Was do nocnego zwiedzania świata muzyki popularnej zapisanej na winylowych płytach a tworzonej przez żydowskich kompozytorów, producentów i wykonawców. Przyjdźcie ze znajomymi, rodzinami i bawcie się razem z nami. Podczas Nocy Muzeów przygodę z gwiazdami Szafy grającej! rozpoczniecie już w niecodziennej, zaanimowanej kolejce.

  • 20 maja, godz. 19.00-1.00, wstęp wolny

Hol budynku rozświetlą projekcje przygotowane przez Sylwestra Łuczaka do wykonywanej na żywo muzyki Pawła Romańczuka – kompozytora, multiinstrumentalisty i poszukiwacza nietypowych źródeł dźwięku, założyciela grupy Małe Instrumenty.

Na wystawie „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu” posłuchamy razem śpiewu kantorów, który dzięki gramofonowi upowszechnił się w domach żydowskiej klasy średniej, piosenek teatru jidysz, znanych na całym świecie popularnych piosenek z filmów, rewii i musicali, jazzu, folku i mocnych kawałków punkowych buntowników.

Swoimi ulubionymi ścieżkami (nie tylko muzycznymi) oprowadzą po muzeum pracownicy różnych działów. Początek spacerów o 20.30 w holu głównym.

W Miejscu Edukacji Rodzinnej najmłodszym pokażemy tajne mechanizmy patefonów i stworzymy orkiestrę grającą na własnoręcznie wykonanych instrumentach. Każdy zwiedzający będzie mógł także wykonać i zabrać ze sobą muzyczną fotografię.

Tego dnia muzeum jest normalnie czynne do godz. 18.00 (ostatnie wejście na wystawę stałą o godz. 16.30). Później, po przerwie na przygotowania do wydarzenia, zapraszamy na darmowe zwiedzanie wystawy stałej od 19.00. Ostatnie wejścia na wystawę stałą w ramach Nocy Muzeów planowane są o godz. 23.30.

Dla spragnionych odpoczynku czekać będzie strefa czytelnika przygotowana przez miesięczniki Zwierciadło i Sens.