Film
21.11.2020

"Szklane negatywy" - spotkanie z twórcami filmu w ramach WJFF 2020

Kadr z filmu Szklany negatyw
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy seniorki i seniorów na pokaz oraz spotkanie z twórcami filmu "Szklane negatywy", który zobaczymy w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. 

  • 21 listopada o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z twórcami filmu na platformie zoom, rezerwacja online >>
  • Wydarzenie jest bezpłatne
  • Film można oglądać do 21 listopada do godz. 16.00 na stronie festiwalu >>

Podczas remontu kamienicy w Lublinie w 2010 roku, robotnicy natrafili na ścianę, której nie było w planach budynku. W ukrytym za nią schowku odkryli zbiór zdjęć wykonanych na szkle. Kolekcja zawiera ponad 2700 szklanych negatywów przedstawiających ludzi, którzy mieszkali w Lublinie prawie 100 lat temu. 

Autor filmu razem z Tal Schwartz, wolontariuszką z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN", poszukują odpowiedzi na pytania, kto wykonał zdjęcia, a także kim są ludzie przedstawieni na fotografiach. 
Śledztwo prowadzi do Izraela, gdzie docierają do osób, dzięki którym tajemnica kolekcji może zostać odkryta.

 

Spotkanie z twórcami filmu "Szklane negatywy" odbędzie się 21 listopada na platformie zoom. Wezmą w nim udział Jan Borowiec, reżyser filmu oraz Joanna Zętar, przedstawicielka Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" z Lublina. 

Spotkanie poprowadzi Monika Szewczyk-Wittek, fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Inicjatorka przedsięwzięć promujących fotografię (np. Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR - procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracuje nad wystawą i publikacją poświęconą polskim fotoreporterkom, które dokumentowały czas przemian w Polsce

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl