Szlakiem pożydowskich miasteczek – wycieczki rowerowe
Zapraszamy na wycieczki rowerowe, których celem jest poznanie historii pięciu miejscowości wokół Warszawy, w których znaczną część mieszkańców przed drugą wojną światową stanowili Żydzi. Każde z nich to osobna i złożona historia osób, miejsc oraz przedmiotów.
- Zbiórka: godz. 11:00 przed budynkiem stacji kolejowej w Górze Kalwarii
- Bilety na wycieczkę do Góry Kalwarii: normalny 25 zł, ulgowy 15 zł, KUP BILET →
W czerwcu zwiedzimy Otwock, Falenicę i Grodzisk Mazowiecki, a we wrześniu udamy się do Wołomina oraz Góry Kalwarii. Start wycieczek o godz. 11:00 na stacji kolejowej w danej miejscowości. W nieśpiesznym rodzinnym tempie zwiedzimy pożydowskie miejsca, których historii często nie znamy. Wycieczki poprowadzą Tomasz Kaczor oraz Szczepan Żurek z Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz.
8 września, godz. 11:00 (niedziela), Wołomin →
22 września, godz. 11:00 (niedziela), Góra Kalwaria →
Informacje organizacyjne:
- Warunkiem udziału w wycieczce jest posiadanie własnego roweru (organizator nie zapewnia sprzętu).
- Udział w wycieczce jest możliwy po zakupieniu biletów. Obowiązuje limit miejsc.
- W przypadku burzy lub intensywnego deszczu organizator zastrzega sobie możliwość odwołania wydarzenia.
- Organizator nie zapewnia pożywienia.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wypadki w trakcie wycieczki. Prowadzący będzie jednak wyposażony w podstawową apteczkę (woda utleniona, plaster, gaziki).
Prowadzący:
- Tomasz Kaczor – fotograf, animator kultury i edukator, laureat World Press Photo 2020. Członek Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz, w wolnych chwilach ultramaratończyk.
- Szczepan Żurek – geograf, kartograf, hydrolog, absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz, wielbiciel mikrowypraw i podróży w miejsca nieoczywiste.
- Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz to stowarzyszenie skupiające krajoznawców, pasjonatów mikrowypraw i wszelkiego rodzaju szwendania się po Polsce. Jego celem jest przede wszystkim zachęcanie innych do podejmowania własnych małych odkryć krajoznawczych. Stowarzyszenie promuje krajoznawstwo poprzez organizację wypraw, spotkań, obozów dla dzieci i warsztatów, wydawanie map, plakatów i przewodników.
Wydarzenie dobywa się w ramach letniego programu "POLIN na Łące".