Film

Szpieg w masce

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zawiłe intrygi, pościgi z bronią w ręku, agenci obcego wywiadu, ale także niespełniona miłość i salonowy blichtr wypełniają fabułę jednego z pierwszych polskich filmów szpiegowskich. Największą sławę przyniósł jednak filmowi napisany przez Juliana Tuwima szlagier „Miłość Ci wszystko wybaczy” śpiewany przez Hankę Ordonównę.

Reż. Mieczysław Krawicz, 1933 r. 7 maja, godz. 19.00, wstęp wolny.

Pokaz filmowy w ramach cyklu Tuwim. Hemar. Wars. Warszawskie szlagiery.

W przedwojennym filmie piosenka stanowiła nieodzowny element fabuły, a autorami wielu najpopularniejszych utworów często byli twórcy pochodzenia żydowskiego. Wybraliśmy dla Was cztery z takich filmów, których akcja rozgrywa się w Warszawie. Sprawdźcie sami, czy piosenki śpiewane jeszcze długo po wojnie nadal bawią i wzruszają. Projekcjom filmów towarzyszą nagrania opowieści o przedwojennej filmowej Warszawie profesora Stanisława Janickiego, dziennikarza i krytyka filmowego, autora programu „W starym kinie” nadawanego przez ponad 30 lat. Nagrania zrealizowane zostały w warszawskim kinie Iluzjon przez Kino Polska, które jest partnerem cyklu „Tuwim. Herman. Wars. Warszawskie szlagiery”.

Projekcjom filmów towarzyszą nagrania opowieści o przedwojennej filmowej Warszawie profesora Stanisława Janickiego, dziennikarza i krytyka filmowego, autora programu „W starym kinie” nadawanego przez ponad 30 lat. Nagrania zrealizowane zostały w warszawskim kinie Iluzjon przez Kino Polska, które jest partnerem cyklu.