Warsztaty

28.05.2015 18:00

Sztuka widzenia – warsztaty fotograficzne

fot. Gary Sexton Photography

Fotografia jest nie tylko odzwierciedleniem rzeczywistości, dzięki któremu możemy zobaczyć to, co było. Fotografia jest również złożonym obrazem zawierającym w różnym nasileniu estetykę i symbolikę  wprowadzoną mniej lub bardziej świadomie przez jej autora.

Zabawa w odczytywanie warstw i elementów obrazu fotograficznego pozwala nie tylko lepiej zrozumieć autora, ale też zobaczyć, jaką rolę może pełnić dla nas wybrany i  skonstruowany przez niego ślad przeszłości. Fotografie mają swoja historię w innych zdjęciach i obrazach, warsztaty będą poświęcone ich poszukiwaniu.

Na spotkaniu zostaną omówione przykłady fotografii dokumentalnej i reportażowej odwołujące się do symboliki chrześcijańskiej i malarstwa europejskiego. Przedstawione zostaną również fotografie, którymi mógł się inspirować Roman Vishniac.

Warsztaty poprowadzi Marta Miśkowiec – antropolożka kultury z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, prowadzi wykłady poświęcone analizie obrazu fotograficznego. Jest autorką wystaw w MHF: mi.in. „Meduza” (2005), „Autochromy Tadeusza Rzący” (2007), „Dokument istnienia” (2008). 

28 maja, godz. 18.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp

24.04.2015