Spotkanie

25.04.2014 18:00

The Construction of European Holocaust Memory

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Jak Europa pamięta Zagładę? Dr Małgorzata Pakier, autorka nowowydanej książki The Construction of European Holocaust Memory, szuka odpowiedzi w polskich i niemieckich filmach powstałych po 1989 roku.

Analizuje także debaty historyczne stanowiące kontekst dla filmowych narracji. Podczas spotkania, w którym udział weźmie również dr Bartosz Kwieciński z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Pakier  opowie, jak ogromny wpływ wywiera kino na kształtowanie się zbiorowej pamięci o Zagładzie.

Wspólnie zastanowimy się, jak filmy pomagają publiczności w Polsce i Niemczech otworzyć się na tematy związane z Zagładą, traktowane wcześniej jako tabu: udział zwyczajnych ludzi w prześladowaniach Żydów, czy złożone relacje między ofiarą, świadkiem i oprawcą.

Przyglądając się wpływowi kina na debatę historyczną w Polsce i Niemczech po 1989 roku, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czy wspólna europejska pamięć takich wydarzeń, jak Zagłada, jest w ogóle możliwa?

Współorganizatorem spotkania jest Międzyzakładowa Pracownia Pamięci Społecznej (Instytut Socjologii UW), a poprowadzi je filmoznawczyni Joanna Andrysiak.

 

Dr Małgorzata Pakier kieruje Działem Informacji i Projektów Naukowych w Muzeum Historii Żydów Polskich. Doktorat z historii obroniła w European University Institute we Florencji w 2010 r. Stypendystka Center for Advanced Holocaust Studies, United States Holocaust Memorial Museum i koordynatorka projektu Genealogies of Memory in Central and Eastern Europe (Europejska Sieć Pamięć i Solidarność). Współpracuje z Międzyzakładową Pracownią Pamięci Społecznej (IS UW). 

25 kwietnia, godz. 18. Wstęp wolny.

24.03.2014