TISZ Festiwal: Koszernie i elegancko – zwiedzanie i warsztaty w Muzeum Fabryki Norblina
Podczas TISZ Festiwalu Agnieszka Kuś poprowadzi dwa wydarzenia w Muzeum Fabryki Norblina: Tematyczne zwiedzanie Muzeum Fabryki Norblina oraz warsztaty rodzinne oparte na historii Julii Keilowej, polsko-żydowskiej rzeźbiarki i projektantki.
Koszernie i elegancko, czyli jak jadali Żydzi w Warszawie – zwiedzanie
- 29 września (piątek), godz. 18.00-19.00
- Miejsce: Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53
- Prowadzenie: Agnieszka Kuś
- Zapisy na adres e-mail: [email protected]
- Bilety: 30 zł
- Zbiórka i zakup biletów: Punkt Bilety/Info w głównej uliczce fabryki
Muzeum Fabryki Norblina w formule muzeum bez ścian prezentuje wyroby, maszyny i oryginalne budynki zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner. Podczas spaceru uczestnicy i uczestniczki będą mogli zapoznać się z procesem produkcji posrebrzanej galanterii stołowej, bez której trudno było sobie wyobrazić zamożny dom w XIX i początkach XX wieku. Jednocześnie poznają zasady prowadzenia koszernego domu klasy średniej promowane w dawnych poradnikach skierowanych do pań domu, takich jak "Kuchnia koszerna" Rebeki Wolf.
Poznając kulisy produkcji galanterii stołowej, przyjrzą się bliżej dokonaniom wyjątkowej projektantki Julii Keilowej – rzeźbiarki i projektantki pochodzącej z żydowskiej rodziny, która w okresie międzywojennym podniosła design wyrobów codziennego użytku do rangi sztuki.
Koszernie i elegancko – w pracowni Julii Keilowej – warsztaty rodzinne
- 30 września (sobota), godz. 15.00-16.00
- Miejsce: Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53
- Prowadzenie: Agnieszka Kuś
- Zapisy na adres e-mail: [email protected]
- Bilety: 30 zł / dziecko (opiekun za darmo)
- Zbiórka i zakup biletów: Punkt Bilety/Info w głównej uliczce Fabryki
Warsztaty rodzinne oparte na historii Julii Keilowej (1902-1942/43), polsko-żydowskiej rzeźbiarki i projektantki, która podniosła rzemiosło metaloplastyczne do rangi sztuki.
Przed II wojną światową Julia Keilowa stworzyła własną, świetnie wyposażoną pracownię. Miała do dyspozycji nowoczesny piec do rozgrzewania metalu, wannę z kwasami do trawienia powłok metalowych oraz specjalnie sprowadzone młoteczki do formowania przedmiotów codziennego użytku.
Podczas warsztatów plastycznych wykonamy własne projekty galanterii stołowej w formie prac plastycznych, które będzie można zabrać do domu. Poznamy także XIX i XX-wieczne zasady nakrywania do stołu. Zobaczymy fabrykę, w której produkowano prototypy przygotowane przez Julię Keilową w jej wyjątkowym warsztacie. Zwiedzanie zakończymy pyszną degustacją izraelskich specjałów z restauracji Jaffo.
Wydarzenia towarzyszące organizowane przez Muzeum Fabryki Norblina.