Spektakl
8, 11.11.2019

Tisza be-Aw - performans Teatru 21

Teatrr 21, w spektaklu Tisza Be-Aw w Muzeum POLIN, Na zdjęciu: grupa aktorów Teatru 21, ubrana w białe spodenki i białe koszulki, wykonuje fragment przedstawienia
Na zdjęciu: grupa aktorów Teatru 21, ubrana w białe spodenki i białe koszulki, wykonuje fragment przedstawienia, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Inspirowany świętem Tisza be-Aw performans Teatru 21 przywołuje pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4, będącej "eliminacją życia niewartego życia". Osobiste doświadczenia aktorów, ponure dzieje XX wieku i święto Tisza be-Aw łączą się w jednym miejscu. Żałoba po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej uruchamia wiele współczesnych pytań.

7, 8, 11 listopada (czwartek, piątek, poniedziałek)

Grupa graczy ubrana w letnie stroje treningowe, kojarzące się z zajęciami wychowania fizycznego, gra na wyznaczonym polu w popularne zabawy podwórkowe. Zabawy wywodzą się z tradycji ludowych i do dziś praktykowane są na placach zabaw czy szkolnych boiskach. Wszystko odbywa się na serio, przy użyciu konkretnych, wymaganych przez zasady rekwizytów (piłka, skakanka, opaska na oczy).

Niewinne dziecięce zabawy uderzają ładunkiem przemocy zarówno w obszarze działania jak i języka. Nazwy gier zawierają pejoratywne określenia: "Głupi Jaś", "Szczur", "Szmaciarz", "Czarny lud". Podobnie jest w wypadku czynności określanych w zasadach gry, takich jak: zbijanie, bicie, klepanie, wytykanie palcem. Najsłabsi gracze są ośmieszani, karani lub eliminowani.

Na każdy spektakl przygotowaliśmy pulę BEZPŁATNYCH biletów dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie zgłoszenia z informacją o liczbie biletów oraz ewentualnych potrzebach wynikających z niepełnosprawności na adres: [email protected] lub pod numerem telefonu: 600 472 828 (także SMS) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-15.30. Bezpłatne bilety będą do odebrania w kasie w dniu spektaklu.

Zgłoszenia przyjmujemy do 6 listopada lub do wyczerpania puli miejsc.

UWAGA: Wydarzenie jest dedykowane wyłącznie osobom powyżej 15 roku życia.

 


"Tisza be-Aw" to najmocniejsze przedstawienie Teatru 21. Oszczędne, precyzyjne, zdyscyplinowane. To spektakl naprawdę polityczny; być może nawet najbardziej radykalny, jaki można było zobaczyć w minionym sezonie w Warszawie. (Piotr Morawski, Dwutygodnik.com)

 

  • koncepcja: Jakub Drzewiecki, Agata Skwarczyńska, Justyna Sobczyk
  • ruch: Justyna Wielgus
  • nagrania: Paweł Andryszczyk
  • grafika: Radosław Staniec
  • realizacja filmu: Wojtek Kaniewski Patrz Pan Panda, Tomasz Michalczewski
  • produkcja: Małgorzata Owczarska, Marceli Sulecki
  • koordynacja ze strony Muzeum POLIN: Ewa Chomicka
  • gracze: Grzegorz Brandt, Jakub Drzewiecki, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Barbara Lityńska, Anna Łuczak, Michał Pęszyński, Aleksandra Skotarek, Marta Stańczyk, Magdalena Świątkowska / Justyna Wielgus, Justyna Sobczyk
  • współprodukcja spektaklu: Fundacja Win-Win

Wydarzenie tłumaczone na PJM oraz język angielski.


Tisza be-Aw (9 dzień miesiąca Aw) to najsmutniejszy dzień roku żydowskiego, stanowiący kulminację trzytygodniowego okresu żałoby. Upamiętnia on zburzenie Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Jest to dzień, w trakcie którego obowiązuje ścisły post, m.in. całkowity zakaz jedzenia i picia. Do popołudnia – jak w czasie żałoby – siada się tylko na podłodze lub niskim stołku. W synagodze odczytuje się lamentacje i hymny żałobne, opłakujące zniszczenie Świątyń oraz cierpienia narodu żydowskiego.

 

Partnerzy

Pokazy współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy

m.st. Warszawy - logotyp akcji Zakochaj się w Warszawie