Seminarium

Tożsamość mniejszości

Kolorowe malowidło. Przebijają się przez nie kontury twarzy i męskiej postaci.
fot. flickr/Richie Diesterheft, CC BY-NC-SA 2.0

16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji zapraszamy na seminarium, które pozwoli zastanowić się nad kwestią budowania tożsamości oraz nad sytuacją mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce.

Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem tożsamość? Czy tożsamość jest cechą indywidualną, czy należy do zbiorowości? Czy tożsamość się ma, czy nabywa i czy można się jej pozbyć lub zostać jej pozbawionym? Wreszcie dlaczego raz mówi się o tożsamości, a raz o poczuciu tożsamości?

Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania i związane z nimi refleksje stanowić będą ramę do rozważań na temat tożsamości mniejszości w Polsce. Informacjom o grupach mających status mniejszości będzie towarzyszyć rozmowa o tym, jak kształtowały się relacje większość-mniejszość po 1945 roku.

Seminarium poprowadzi Katarzyna Waszczyńska - etnolog, doktor, wykładowca w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się problematyką etniczną i tożsamościową w Europie Środkowo-Wschodniej. 

16 listopada, godz. 18.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp

Załączniki:
  • tozsamosc_mniejszosci_richie_diesterheft.jpg
    Pobierz plik 349.83 KB / IMAGE/JPEG