Spacer
1, 2.08.2020

"Tu Muranów" - oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie czasowej

Grupa osób stoi w przestrzeni wystawy Tu Muranów, przed mapą. Mapa ukazuje przedwojenną i powojenną topografię Muranowa. Kobieta w przyłbicy/masce omawia mapę.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Przyjdź na spacer po wystawie czasowej "Tu Muranów", by posłuchać o tym, czego już nie ma, co powstało w zamian i jak żyje się w miejscu z tak niezwyczajną historią w tle. 

  • Bilety: 20 zł (normalny) / 15 zł (ulgowy), KUP BILET >>
  • Terminy:
    • 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia, 29 sierpnia (soboty), godz. 11.00 i 15.30
    • 2 sierpnia, 9 sierpnia, 16 sierpnia, 23 sierpnia, 30 sierpnia (niedziele), godz. 11.00

Za nazwą Muranów kryje się tęsknota. Józef Szymon Belotti – królewski architekt pochodzący z Wenecji – w 1686 roku wzniósł dla siebie rezydencję i z tęsknoty za ojczyzną nazwał ją imieniem Murano, wysepki na weneckiej lagunie. Na wprost pałacu Belottiego powstał, dziś już nieistniejący, plac Muranowski, do którego dochodziła tętniąca życiem główna ulica handlowa dawnej Dzielnicy Północnej – Nalewki.

To o niej Isaac Bashevis Singer pisał: „nikt by nie zliczył fabryczek, które się tam mieściły (…). Tam również stały domy nauki i chasydzkie sztiblech, ale były one niewidoczne wśród sklepów, warsztatów i fabryk, które je otaczały”. Podczas wojny Niemcy teren ten otoczyli murem, by stworzyć getto, które zburzyli po upadku powstania w 1943 r.  W latach 50. powstała tu dzielnica propagandowo nazywana dzielnicą "jasnych mieszkań dla robotników". Dziś mieszkają tu ludzie pochodzący z różnych stron – Warszawy, Polski i świata. Budują nową tożsamość miejsca.

Oprowadzania w dniach 22, 23, 29 i 30 sierpnia odbywają się w ramach VII Festiwalu Warszawa Singera: www.festiwalsingera.pl

Logo Festiwalu Warszawa Singera